Je třeba co nejdříve vyřešit, jak uchránit přírodu nově otevřených Brd. Projekt Západočeské univerzity v Plzni proto navrhuje spustit síť lokálních průvodců a vodu zadržovat jen v podmáčených loukách a říčních nivách.
PLZEŇ/PRAHA Od Nového roku do Brd zavítaly první stovky návštěvníků. Protože v čerstvě zpřístupněných oblastech ještě neexistuje turistické značení, cyklisté, běžkaři i pěší objevují vlastní trasy. Takový nevázaný turismus však může podle ochránců přírody vzácnou oblast velmi rychle poškodit. A jak se bude postupně zvětšovat zpřístupněná plocha chráněné oblasti – zatím je to zhruba pětina, do konce roku by mělo jít už o polovinu –, ani vyznačené trasy a naučné stezky nezabrání tomu, aby lidé chodili, kde se jim zlíbí.
„Na území CHKO se můžete z pohledu ochrany přírody pohybovat, kde chcete. Máme koncept cyklistických a turistických tras. To je naše nabídka, my nemůžeme turisty nutit, kam chodit," krčí rameny Bohumil Fišer, šéf chráněné oblasti.
Už loni na ekonomické fakultě Západočeské univerzity v Plzni vznikl projekt, jak se o západní část Brd starat a zachovat jejich druhové bohatství i přes masivní nárůst počtů turistů. „Bude vhodné, aby vznikala síť místních průvodců, zaměřených na geoturismus, zážitkové trasy přírodou či lesní pedagogiku," navrhuje například kolektiv autorů.
Kde postavit ozdravovnu
Díky této službě se návštěvníci nejen dozví nové informace a dostanou do míst, která lidi zvenku neznají, navíc se omezí jejich vstup do nebezpečných nebo nejvzácnějších lokalit. Podobné služby v posledních letech nabízejí národní parky.
„Lesními pedagogy jsou většinou lesníci s pedagogickými znalostmi a zkušenostmi – v tomto ohledu lze mluvit o specializované průvodcovské činnosti," přibližuje analýza.
Ovšem Brdy se nemusí zaměřovat jen na batůžkáře. Plzeňská studie navrhuje využit bývalý vojenský újezd jako místo pro ozdravné pobyty dětí.
„Vzhledem k vysoké kvalitě zdejšího životního prostředí včetně čistoty ovzduší se jako potenciál dalšího rozvoje jeví vybudování objektů pro školy v přírodě, vzdělávací a výchovná zařízení pro pobyty dětí," píše se v materiálu. Takový záměr se může obejít bez nové výstavby, které se navíc správa CHKO i vesnice v okolí brání. K dispozici je tábor Valdek stojící poblíž stejnojmenné zříceniny hradu. Vyrostl kolem dřevěné turistické chaty. Pokoje nabízí ona i několik nízkých vojenských ubytoven. V areálu se nachází i kulturní dům se společenskou místností a kinem.
Jediným zádrhelem je, že celý prostor si zatím nechala armáda.
Jak zadržet vodu?
V podmáčených loukách
Univerzitní studie potvrzuje i dřívější varování ekologů před výstavbou nových přehrad. Brdy mají jako důležitá zásobárna a zdroj vody využívat co nejvíc přirozené způsoby jejího zachytávání. „Retenci vody v krajině je třeba soustavně podporovat využíváním přírodě blízkých opatření – například revitalizací potočních niv, zachováním podmáčených luk a lesních pozemků, využitím historických lokalit rybníků," popisují autoři.
Zda ochránci jejich práci využijí, není zatím jasné, Správa CHKO Brdy má schválený vlastní plán péče, který platí až do roku 2025.
Nejkomplikovanější bude hospodaření s bývalými dopadovými plochami. Tam zůstane navždy vstup zakázán, nicméně jako nejvzácnější lokality chráněné oblasti je bude nutné čas od času zbavit náletových dřevin. Možností jsou řízené požáry či pojezdy těžké pásové techniky.
„Dopadové plochy Tok a Jordán chceme zpřístupnit alespoň po naučné stezce. Nabízejí krásná vyhlídková místa a severskou tundru s vřesem, brusinkou a borůvkou," nastiňuje Fišer.