Stejné kolečko jako před deseti lety čeká ochránce přírody. Za starosty vyrazí s návrhem, kudy vést hranici chráněné oblasti Soutok na Břeclavsku. V obcích se bojí, že už do lesa nebudou moct ani na houby.
BŘECLAVSKO Co by se stalo, kdyby na soutoku Moravy a Dyje u Břeclavi vznikla chráněná krajinná oblast (CHKO)? Jak by to zasáhlo zemědělce a lesníky? Co by to přineslo cestovnímu ruchu? Kdo by na tom vydělal a kdo naopak ztratil?
Na to všechno má odpovědět socioekonomická studie, kterou nechává vypracovat ministerstvo životního prostředí. Vedle sebe má postavit plusy a minusy, které by status CHKO přinesl obcím, jichž se bezprostředně dotkne. Ty jsou totiž ze záměru nervózní a podobně jako před deseti lety, kdy právě na odporu samospráv ztroskotal první pokus o vyhlášení CHKO na území moravské Amazonie, se začínají bouřit.
„Nechceme na našem území CHKO a odhlasovali jsme si to i v zastupitelstvu," potvrzuje starostka Ladné Renáta Priesterrathová. I když je obec na okraji zamýšlené chráněné oblasti, panují tady obavy z různých restrikcí. „I když ochránci přírody vyvrací veškeré naše připomínky, přetrvávají obavy z různých omezení toho, co se v lese bude smět či ne. Ať už jde o pohyb zde, o sběr hub, plodů nebo dřeva," naznačuje starostka.
Podle ní by regulace dopadla nejvíc na Lanžhot či Lednici. Pokud se postaví proti ochráncům přírody, Ladná je podpoří.
Celý článek najdete v MF Dnes.