Praha 17. března (ČTK) - Vizitka Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Kokořínsko - Máchův kraj, která byla jako CHKO Kokořínsko vyhlášena před 40 lety, 19. března 1976:
- Původní CHKO Kokořínsko byla vyhlášena 19. března 1976 spolu s CHKO České středohoří, Lužické hory a Pálava jako 12. až 15. v Česku. Od 1. září 2004 byla CHKO Kokořínsko rozšířena o Máchův kraj (dosud nechráněné území okolí Máchova jezera, Doks a Bezdězu), čímž se rozšířil i název CHKO.
- S rozlohou 410 km2 patří CHKO Kořínsko - Máchův kraj mezi středně velké CHKO v Česku. Z 26 CHKO v ČR jsou největší Beskydy (1160 km2), nejmenší je CHKO Blaník (40 km2). Rozloha původní CHKO Kokořínsko byla 274 km2.
- Sídlem správy CHKO je Mělník. Oblast zasahuje krom Mělnicka ve Středočeském kraji i do Českolipska v Libereckém kraji a malými částmi i do Mladoboleslavska ve Středočeském kraji a Litoměřicka v Ústeckém kraji.
- CHKO se člení na čtyři různě přísné zóny ochrany přírody. V působnosti správy CHKO je 41 maloplošných zvláště chráněných území (některá leží i mimo samotnou CHKO), z toho je šest národních přírodních rezervací (NPR; Novozámecký rybník, Břehyně-Pecopala, Velký a Malý Bezděz, Libický luh, Kněžičky, Čtvrtě) a 11 národních přírodních památek (NPP; Dlouhopolsko, Hrabanovská černava, Slatinná louka u Velenky, Kopičácký rybník, Radouč, Rečkov, Klokočka, Polabská černava, Holý vrch, Swamp, Jestřebské slatiny). V oblasti jsou též lokality, které jsou součástí mezinárodní soustavy chráněných území přírody NATURA 2000, a památné stromy.
- Pro Kokořínsko jsou typické pískovcové skalní útvary, skalní města, sevřená údolí a mokřady. Zdejší pískovcový reliéf s netradičními skalními útvary je unikátní mezi všemi pískovcovými oblastmi v ČR. Oblast se vyznačuje velkou variabilitou ekosystémů na poměrně malé ploše. Zachovalá příroda bez významného poškození průmyslem, těžbou i dopravou je doplněna typickou místní zástavbou - roubenými i zděnými domy lidové architektury. Oblast je také významnou zásobárnou podzemní vody.
- Máchovu kraji dominují rekreační Máchovo jezero a vrchy Malý a Velký Bezděz se stejnojmenným hradem. Do lokality patří i členitá pískovcová Hradčanská pahorkatina a část bývalého vojenského prostoru Ralsko. V Máchově kraji jsou místa, která nemají daleko od prapůvodní divočiny - slatiny a rašeliniště, hluboké bučiny a podmáčené lesy. Důležitou součástí jsou také místa, která vytvořili lidé, například louky a rybníky - vedle Máchova jezera například Novozámecký, Břehyňský a Hradčanské.
- Na území Kokořínska se vyskytuje řada vzácných a ohrožených rostlinných druhů, některé z nich mají pouze jednu nebo dvě lokality v celém CHKO (například ohrožený druh orchideje prstnatec májový). Ze zástupců fauny patří k unikátům například řada vzácných bezobratlých živočichů (plž vrkoč bažinný, rak říční či pavouci - sklípkánci, slíďák, snovačka). Typickými obyvateli mokřadů jsou obojživelníci (čolek obecný, horský i velký, ropucha obecná, skokan hnědý a štíhlý, rosnička zelená, mlok skvrnitý). Z ptáků zde lze spatřit například ledňáčka říčního, skorce vodního, sokola stěhovavého, krkavce velkého, motáka pochopa či výra velkého. Skalní štěrbiny často obývají netopýři.
- Více než 250 zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů ukrývá také Máchův kraj. Rostou zde například jedinečná masožravá rostlina tučnice česká a orchidej prstnatec český. Vyskytuje se zde také jedna z posledních početnějších populací tesaříka alpského v ČR, největší hnízdní populace jeřába popelavého, hnízdí zde i bukač velký a orel mořský a žije zde na 700 druhů motýlů. V oblasti je potvrzen i výskyt vlka.
- Území CHKO leží v nadmořských výškách od 175 m n. m. (Liběchovka v Želízích) do 614 m n. m. (Vlhošť).