ČESKÝ LES / Nejmladší česká chráněná krajinná oblast Český les slaví letos deset let od svého vyhlášení. A k jubileu dostala jako dárek nárůst počtu turistů i nové speciální návštěvnické centrum. „Po deseti letech existence CHKO se ukazuje, že pro toto specifické území bylo její vyhlášení nejlepším možným řešením. Zdejší unikátní krajina, která je dána specifickým historickým vývojem ve druhé polovině 20. století, si tento statut zcela jistě zaslouží," konstatuje ředitel CHKO Český les Tomáš Peckert. Díky tomuto statutu se mohou ochránci přírody na Tachovsku a Domažlicku aktivně účastnit procesu územního plánování, což umožňuje šetrný a koncepční rozvoj celého území.
„Navíc přibyla řada dotačních prostředků pro šetrné hospodaření v krajině a péči o cenné přírodní lokality. CHKO je navíc pro návštěvníky známkou kvality a výjimečnosti a dává tedy možnost místním obyvatelům orientovat se na rozvoj šetrného turistického ruchu," uvedl Tomáš Peckert.
Český les se může pyšnit stoupající návštěvností. „Zájem ze strany návštěvníků neustále stoupá. Zejména ze strany cykloturistů, pro které Český les nabízí díky svému terénu a husté cestní síti bez aut ideální podmínky. Dlouhodobě oblíbenou destinací stále zůstává tradiční turistická oblast v okolí nejvyššího vrcholu Českého lesa Čerchova," prozrazuje Peckert.
Od února bude mít oblast novou atrakci. Stane se jí návštěvnické centrum s názvem Dům přírody Českého lesa. „Vzniká v historické budově původní Staré pošty v Klenčí pod Čerchovem. Jedná se o součást rozsáhlé sítě návštěvnických center vznikajících v CHKO po celé republice. Náplň expozice je věnována unikátní krajině Českého lesa a jejím postupným proměnám. Naším společným cílem je, aby Dům přírody fungoval pro návštěvníky jako vstupní brána do celého Českého lesa," informuje Tomáš Peckert.
Do hor lidi láká bobr i Havran
Dříve nepřístupná oblast Českého lesa nabízí možnost navštívit nejstarší český hrad i unikátní jízdárnu
ČESKÝ LES / Vzácná masožravka, největší český hlodavec nebo nejstarší tuzemský kamenný hrad. To jsou atrakce, kterými se může pochlubit chráněná krajinná oblast Český les, která se nachází na území Tachovska a Domažlicka. „Nejzajímavějším zvláště chráněným živočichem v Českém lese je bobr evropský. Váží až 30 kilogramů, v dospělosti může s ocasem měřit i 140 cm. Původní bobři byli kvůli své husté kožešině na území ČR vyhubeni přibližně v 18. století. Do Českého lesa se pomalu navrací v 90. letech minulého století z Bavorska do oblasti Všerubského průsmyku povodí Kateřinského potoka," prozrazuje Lenka Janoušková ze Správy CHKO Český les. V oblasti žije celkem 150 -200 bobrů.
„Mezi nejzajímavější chráněné rostliny, které se vyskytují v Českém lese zejména na rašeliništích, patří masožravé rosnatky. Častěji se vyskytuje rosnatka okrouhlolistá. Naopak její příbuzná rosnatka prostřední se dnes objevuje již jen na několika málo místech ČR, a proto je velmi vzácná. V Českém lese se nachází populace této chráněné rostliny v přírodní rezervaci Kolowratův rybník," říká Lenka Janoušková.
Ještě v nedávné historii byly hraniční hvozdy této oblasti takřka nepřístupné. To se v poslední době výrazně mění a Český les se stále více stává rájem turistů. Ti mohou obdivovat takřka neporušenou přírodu včetně několika desítek památných stromů, ale i skvosty architektury. Mezi ně patří například zřícenina hradu Přimda, která nemá co se stáří týče v Čechách konkurenci. „První zmínka o tomto románském hradu pochází z roku 1121 za vlády Vladislava I. Od roku 1126 hrad patřil českým panovníkům jako důležitá pohraniční pevnost, která střežila obchodní cestu z Prahy a Plzně do Horní Falce. Kromě toho sloužila jako královské vězení, kde byl nucen pobývat mimo jiné i syn Soběslava I. král Přemysl Otakar II.
Oblíbeným místem je také druhá největší jízdárna ve Střední Evropě, která se nachází ve Světcích u Tachova. Novou atrakci získala oblast v loňském roce, kdy mohli návštěvníci poprvé zamířit na čerstvě opravenou bývalou vojenskou hlásku Havran.
Z té se totiž nově stala rozhledna. Český les je známý také svými tradicemi a zvyky. Mezi ty nejznámější patří rituál přemílání bab na dívky v kolovečském mlýně.