logo Silvarium tisk

PRAHA O lýkožroutovi se říká, že nedbá hranic, ale rozdíly v rozsahu kalamity jsou patrné. Jde o to, jak vypadá krajina, kam žravý hmyz přiletí. Pokud se lesy nechaly barvité, druhově i věkově, jsou dopady menší než na pláni stejně starých smrků.
„I ostatní evropské země prodělávají stejnou změnu klimatu, i ony mají rozsáhlé kůrovcové těžby. Ale nikde to nepřivedli do takové kalamity jako u nás," říká Josef Fanta, lesní ekolog s mezinárodní zkušeností.

Popřevratová reforma na přístupu k lesům moc nezměnila, pořád se držela mantra „ať to nese". Přednost pro ekonomickou funkci přeťala až kůrovcová pohroma. Jinde se zdravější podoba lesa – méně monokultur, nižší, ale udržitelné zisky – začala prosazovat dříve. Česko teď bojuje s broukem i skluzem zároveň.

Celý článek najdete v LN.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě