Dřeva k prodeji bude letos na trhu neuvěřitelné množství. Kvůli kůrovci se loni zvýšila nahodilá těžba dřeva na sedm milionů metrů krychlových, což je o oproti roku 2014 nárůst až o polovinu. Nabídka smrků tak bude výrazně převyšovat poptávku. Agrární komora proto hovoří o mimořádné krizi.
Za přebytek dřeva může jak sucho a polomy, tak hlavně kůrovec. „Předpokládané masivní kůrovcové těžby uvedou v příštích měsících na trh takový objem smrkového dříví, že hrozí až jeho neprodejnost," uvedla mluvčí Agrární komory Dana Večeřová. Přetlak je na trhu s dřívím cítit už od druhé poloviny loňského roku.
Navíc podle ministerstva zemědělství bude dřeva k prodeji ještě přibývat, protože riziko napadení stromů kůrovcem se nyní zvýšilo trojnásobně. „Je potřeba se v maximální míře zaměřit na likvidaci kůrovce zejména v jarním období, aby se razantně omezilo jeho množení," uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán.
Ten připomíná, že situace sice není ideální, ale Česko zažilo i horší. „K nejhorším patřil například rok 2007, kdy v důsledku orkánu Kyrill bylo zpracováno 15,5 milionu metrů krychlových dřeva," upozornil Jordán. Loňských 7 milionů je tak zhruba polovina tehdejšího objemu.
Kritická situace nastane podle Agrární komory také v sousedním Německu a Rakousku. Tam brouk řádí rovněž.
Strom se umí bránit, když není sucho
Kůrovci přebývají pod kůrou stromů. Živí se lýkem, které zajišťuje stromům transport vody a živin. Strom po napadení většinou usychá a uhyne.
Když je dostatek srážek, dokáže se strom náletům kůrovců i bránit. Během sucha, které loni panovalo, ale neměl šanci.