Praha 31. ledna (ČTK) - Mokřady jsou pro ekosystém nepostradatelné, čelí však ohrožení. Nutnost ochrany slatin, rašelinišť, říčních slepých ramen a niv, ale i tůní či lužních lesů tak v neděli připomene Světový den mokřadů. Ochránci přírody plánují řadu naučných akcí. V tiskové zprávě o tom informovala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK).
Už v sobotu ráno se konají komentované vycházky podél Labe v Litoměřicích a ve středočeském Městci Králové. V neděli se lidé v Praze s ornitology vypraví kolem modřanských tůní do Komořan i za pozorováním zimujících ptáků v Tróji. V plánu jsou ale i vycházky v Českém krasu, Srbsku u Karlštejna či okolo Zámostí v Českém ráji a na řadě dalších míst. Některé akce pak budou i v následujících týdnech a měsících.
Mokřady ovlivňují koloběh vody v přírodě, ale také ji udržují v krajině. Pohlcují oxid uhličitý, jsou také domovem pro mnoho rozmanitých i vzácných druhů rostlin a živočichů. "Bohužel mokřady dnes patří k těm nejohroženějším místům v naší krajině. Jen v Evropě jich za posledních sto let zanikla většina," upozornil ředitel AOPK František Pelc. V Česku je 2076 mokřadů. Podle České společnosti ornitologické jsou tato místa často vnímána jako neužitečná. Lidé je vysoušejí a mění na zemědělskou půdu, někdy také zanikají kvůli budování vodních nádrží, zástavbě či těžbě rašeliny. Další velký problém je jejich znečištění. Dopadá i na populace mokřadních a vodních druhů ptáků, kterých podle odborníků ubývá.
Světový den mokřadů také připomíná podpis Ramsarské úmluvy o mokřadech v roce 1971. Česko je jedním ze 170 států, které tuto úmluvu dodržují. Zavázaly se tak, že budou věnovat zvýšenou péči takzvaným mokřadům mezinárodního významu. Těchto lokalit je v ČR nyní 14. Patří k nim například Šumavská rašeliniště, Třeboňské rybníky, Krkonošská rašeliniště či Mokřady dolního Podyjí.