České peletárny uzavřely bilanci roku 2015 - vyrobily rekordních 300 tisíc tun ekologického topiva. Jen třetina dřevěných pelet se spotřebovala na domácím trhu, většina byla určena pro export. Jejich nedostatek v Česku nehrozí.
Díky vysoké kvalitě domácích pelet, kde ČR drží prvenství ve srovnání s celou východní Evropou, se daří vyvážet pelety na Západ - do Itálie, Rakouska a Německa. Domácí majitelé kotlů a kamen na dřevní pelety tedy nemají důvod k obavám, pelet je v České republice přebytek.Spotřeba pelet poroste
Domácí poptávka pravděpodobně poroste. Stát totiž letos podporuje nákup ekologických kotlů na dřevní pelety. „Díky kotlíkovým dotacím nastává v segmentu kotlů na spalování biomasy zvýšený nárůst, což se určitě projeví v domácí poptávce po peletách už v následující topné sezoně," upozorňuje Vladimír Stupavský, ředitel Klastru Česká peleta. Nedostatek pelet však na českém trhu nehrozí - výrobci totiž plně zvládají uspokojit českou poptávku.
Pelety vyrobené z různých surovin se liší nejen barvou, ale zejména vlastnostmi. (Zdroj: thinkstockphotos.com)
Českým dřevním peletám se na západních trzích daří z jednoznačného důvodu - držíme prvenství mezi zeměmi východní Evropy v počtu vysoce kvalitních, certifikovaných pelet. Česká republika v roce 2015 vyrobila přes 230 tis. tun pelet s certifikací ENplus. Více jak 99 % vývozů bylo pod certifikací ENplus a v nejvyšší kvalitativní třídě A1.V Česku "letí" nekvalitní pelety z Ukrajiny
Zatímco na Západě je po českých peletách poptávka, někteří spotřebitelé na domácím trhu stále preferují dovoz pelet z Ukrajiny a dalších východních zemí, kde je možné palivo pořídit levněji. Za nízkou cenu se však platí nižší kvalitou. „Pelety špatné kvality mají nižší výhřevnost a zpravidla obsahují velké množství popele a různých nedřevních příměsí, a proto se šetření v součtu nevyplatí - za sáček nekvalitních pelet sice zaplatíte méně, ale spotřebujete jich za topnou sezonu mnohem více," upozorňuje Vladimír Stupavský.
Zdroj: Klastr Česká peleta