logo Silvarium tisk

České lesy likviduje kůrovcová kalamita. Škody jsou za miliardy.

Kůrovcová kalamita decimuje české lesy. Na vině je sucho a skutečnost, že většina lesního porostu v Česku jsou smrky. Kritická je situace na Vysočině, v Moravskoslezském, Olomouckém i Zlínském kraji. A postupně se přidávají i další území České republiky.
Dominantním škůdcem mezi kůrovci je lýkožrout smrkový a lýkožrout lesklý. Na severní a střední Moravě a ve Slezsku významně působí také lýkožrout severský.
Takhle těží kůrovec," říká majitel malého lesa ve Středočeském kraji a ukazuje rukou na desítky vytěžených kmenů napadených stromů.
Nikdo to nechce. Našel jsem firmu, co to vytěží. Nemám z toho nic. Jsem rád, že se toho zbavím," dodává.

Vytěžené dřevo jeho firma odváží rovnou do Rakouska na zpracování.
Pak si z něj tady koupíme v hobby marketu plaňku za 60 korun," dodává majitel lesa.
Potvrzuje tak údaje Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů, že nejvíce dřeva se z ČR vyváží do Rakouska a Německa. Což platilo už pro minulý rok, kdy se vývoz surového dříví z české lesy meziročně zvýšil o 587 tis. m3 na celkovou výši 7 890 tis. m3.

Těžba kůrovcem napadeného dřeva se letos oproti loňsku zvýší více než dvojnásobně. Loni se vytěžilo v důsledku kůrovcové kalamity více než 18 milionů kubíků dřeva. Letos má být 30 až 50 milionů kubíků. Roční těžba byla v České republice kolem 18 až 19 milionů kubíků všeho dřeva.

Celý článek naleznete zde.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě