logo Silvarium tisk

PRAHA Vláda si už v programovém prohlášení dala závazek, že bude lesnické zakázky dělit na části, aby práci získaly i menší firmy v příhraničních či horských oblastech. Jenže dřevo se sice v Česku dál kácí, ale k dalšímu zpracování míří za hranice. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) to chce změnit.
„Je to problém. Proto chystáme změny, které podpoří vyšší využití dřeva ve stavebnictví. Je to nejčistší obnovitelná surovina," řekl LN ministr Jurečka.
Právě přes ekologické aspekty chce jeho úřad dřevo do staveb dostat. Zjednodušeně řečeno se změní stavební zákon a normy tak, aby cena nebyla jediným kritériem. Pokud se třeba zohlední energetická náročnost nebo uhlíková stopa, dřevo se samo nabídne jako vhodná varianta.

Pobídka pro soukromníky

„Chceme to dělat v rámci veřejných zakázek. Na budovy nebo mosty se díky tomu využije více dřeva než dosud. Dáme mu přidanou hodnotu v rámci stavebnictví," vysvětluje Jurečkův náměstek Patrik Mlynář, který má lesní hospodářství na starosti.
Zatímco veřejní zadavatelé jako obce, ministerstva či firmy se státním podílem budou ke stavění ze dřeva vybízeni, na soukromé investory chce Jurečkův úřad působit přímějšími finančními pobídkami. Třeba ve formě daňové úlevy či dotační výzvy, detaily bude ministerstvo zemědělství teprve ladit s kolegy z ministerstev financí a průmyslu.

Cíl: až pětina dřevostaveb

Jurečkův resort přitom půjde příkladem. V Hradci Králové si staví nové sídlo státní podnik Lesy ČR – a bude to dřevostavba. Nejdřív se vysoutěží projekt, aby budova byla hlavně z téhle suroviny, a až pak samotná stavební firma.
Druhá věc je, že tuzemské normy jsou na dřevo daleko přísnější než v zahraničí. Budova může mít maximálně tři patra.
„Třeba v Londýně se už staví osmi- i desetipatrové domy s dřevěnou základní konstrukcí. Musíme prolomit i předsudky, například že dřevostavba je nebezpečná z hlediska protipožární ochrany. To snadno vyvrátíme vědeckými studiemi," dodává náměstek Mlynář.
V České republice jsou zatím dřevostavby opomíjené a ztotožňované hlavně s představou venkovské roubenky, ale za západními hranicemi se z něj dělají i mnohapatrové budovy nebo rozlehlé mosty. Podíl dřevostaveb na celkovém čísle je v Česku v jednotkách procent. Cílem ministerstva zemědělství je dostat se aspoň na 15 až 20 procent.

Pokračování na straně 4 České dřevo do každé stavby

Dokončení ze strany 1

Problém s podporou dřevařů je v tom, že spadají pod dvě ministerstva. „Naše kompetence končí, když se dřevo pořeže. Zpracování patří pod resort průmyslu. Dáváme peníze malým pilařům, ale tím nevyřešíme otázku zpracování," říká Jurečka.
Dílčí krok už v tom jeho úřad udělal, Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond letos vypsal dotované úvěry i pro zpracovatele dřeva. Pokud si podnikatelé vezmou úvěr, fond za ně zaplatí část úroků. Pro letošní rok má pro lesníky a dřevaře fond k dispozici zhruba 200 milionů korun.

Víc práce v horách

Další postup bude chtít dohodu s resortem průmyslu, kde by se zpracovatelům dřeva mohl vyčlenit větší balíček speciálně pro ně. Díky tomu by se měl naplnit celý národohospodářský záměr: veřejné zakázky na těžbu dřeva se rozsekají na kousky, aby se k nim dostali malí dodavatelé z regionu. Tím je zpravidla strukturálně postižená oblast podél hranic nebo v horách.
Těžba a lesnické práce přinesou do míst s vysokou nezaměstnaností první várku pracovních pozic. Druhou pak podpora zpracování vytěžené suroviny, aby dřevo neodjelo do Německa a Rakouska. Do Česka se pak sice vrátí například v podobě nábytku, ale už obrané o možnost přinést práci a daňový odvod.
Sněmovní opozice ze záměru Jurečkova týmu moc nadšená není, nechala by na trhu, jaký materiál se použije. „Nápadů, co zregulovat a dotovat, už bylo hodně. Nechal bych na investorech, ať si vyberou materiál, cenu, provedení i architekta," uvádí předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.
Pokud se nikde nic nezadrhne,měly by se první úpravy, které přinesou více dřeva do českého stavebnictví, projevit už v průběhu příštího roku. Bude potřeba změnit stavební zákon a technické normy, v případě úlev

Komentáře  

+1 # Pražan 2015-12-02 14:58
Citace z článku: "Dáváme peníze malým pilařům" :-|

Mohl by mi prosím někdo ze zde přítomných malých pilařů potvrdit tuto informaci? Pokud je tím myšlen onen příspěvek na část úroku z úvěru tak je to hodně zavádějící tvrzení.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě