PRAHA Až se velká část Brd 1. ledna stane chráněnou krajinnou oblastí (CHKO), zapíše se na prestižní seznam. V ochraně přírody je více už jen národní park, ty se v Česku nacházejí pouze čtyři. I přesto cesta k takovému statutu trvá roky, a navíc se to nestává příliš často. Poslední vyhlášenou CHKO byl již před deseti lety Český les.
Vloni pak došlo pouze k rozšíření CHKO Kokořínsko o Máchův kraj. V roce 2016 pak hranice pravděpodobně změní i CHKO Poodří ležící v okresech Nový Jičín a Ostrava–město. O návrhu rozhodne vláda.
„Nicméně k vyhlášení nové chráněné krajinné oblasti v nejbližších několika letech nejspíš nedojde, je to vždycky nadlouho," odhaduje mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny Karolína Šůlová.
Rašeliniště, lilie, orchidej
Přesto se česká mapa chráněných míst v následujícím roce přece jenom změní. Některá změní status ochrany či své hranice, a někde dokonce přírodní památky přibudou. Například čtyři skály při severním okraji Doupovských hor, krušnohorská suťová pole u Kraslic nebo rašeliniště u obce Pernink nedaleko Jáchymova.
Třeboňsko se v mokřadní nivě řeky Nežárky dočká přírodní památky Kramářka, na Mostecku vznikne dokonce přírodní rezervace Zlatník s cenným dubovým lesem a u městečka Železnice na Semilsku rezervace Bradlecké bučiny, v nichž zase roste vzácná orchidej okrotice dlouholistá či lilie zlatohlavá. Podobného stupně ochrany se však dočká třeba i údolí divoké řeky Oslavy na Vysočině a její soutok s říčkou Chvojnice západně od jihomoravských Ivančic.
Nezodpovězenou otázkou pak je povýšení Křivoklátska na pátý český národní park. Byť je to již dlouho nejžhavější kandidát, termín jasný není.