Ekologická syntetická nafta pro dieselové automobily je cílem vývoje, na kterém se podílí česká firma Air Technik. Využívá k tomu svou unikátní technologii na zplynování dřevní štěpky. Ke spolupráci ji původně vyzvala kanadská firma Expander Energy, která pracuje na efektivnější výrobě nafty ze zemního plynu a dlouho marně sháněla někoho, kdo by jí do paliva dokázal dodat nezbytnou biosložku.
„U nás je tou biosložkou syntetický dřevní plyn. Jeho podíl by mohl v naftě dosahovat až dvaceti procent," vysvětluje zástupce Air Technik a někdejší ředitel CzechInvestu Jan Amos Havelka. „Plyn z biomasy navíc vylepšuje parametry syntetické nafty a plní zároveň i podmínku na podíl obnovitelných zdrojů v palivu. To je ta podstatná česká přidaná hodnota a know-how," doplňuje.
Zda naftové motory přežijí, bude možná záviset i na úspěchu či neúspěchu nové technologie. Jasné kontury projektu dokazuje pohled do Kanady. Tam počátkem prosince americká společnost Greyrock Energy oznámila brzké zahájení komerční výroby syntetické nafty ve svém závodu nedaleko Calgary. Výsledkem má být podle firmy „vysoce čistá nafta s vysokým cetanovým číslem, bez síry a s dobrými mazacími schopnostmi". Právě se připravuje pilotní linka v moravské obci Odry s kapacitou zhruba sta barelů denně. „Nafta musí projít testy a získat akreditaci k prodeji. Finální cena by měla být na úrovni současných cen nafty, vlastnosti jsou ale lepší," říká Havelka.