Počty jelenů a srnců jen na takové úrovni, kterou les uživí. To je tajemství živoucích saských lesů, po kterých čeští lesníci v dobách kůrovcové kalamity a sucha jen žárlivě pokukují.
Systém, ve kterém si stát reguluje počty zvěře za pomoci motivovaných myslivců a lovců, by od Němců rádi okoukali. Politici se tomu však brání. Vliv na stavy zvěře prý mají soukromí majitelé.
Když na začátku roku kolovalo českým internetem video ze západu Čech, kterak silnici přechází sedmisethlavé stádo jelena sika, laici se radovali nad krásou přírody, zatímco lesníci a zemědělci se děsili. Když se takto velké stádo vrhne na jejich pole nebo lesy, způsobí nedozírné škody. Lesníci proto čím dál toužebněji koukají přes hranici do německého Saska, kde jejich kolegové v uplynulých 30 letech dokázali dostat zvěř pod kontrolu.
Na ministerstvu zemědělství vzniká další novela mysliveckého zákona, který by měl pomoct vyřešit přezvěření českých lesů. Přemnožená spárkatá zvěř působí lesníkům na porostech škody, které podle některých výpočtů dosahují až sedmi miliard korun ročně. Inspiraci v Sasku proto loni na podzim při zahájení projednávání zmínil i ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).
Celý článek najdete zde.