logo Silvarium tisk

Vlastníci lesů v Česku vzhledem k náročné domácí legislativě nemusí usilovat o certifikaci svého hospodaření. Certifikace je pro ně pouze dobrovolným nástrojem.
Shodli se na tom účastníci listopadové konference Evropské asociace státních lesů (Eustafor), která se konala v Praze. Podle mluvčího MZe Hynka Jordána je ve světě v současné době certifikováno přibližně deset procent lesů a na udělení certifikační známky dohlíží nezávislé certifikační orgány.
Konference Evropské asociace státních lesů v Praze se zúčastnili vedle 15 členských zemí také zástupci soukromých a obecních lesních majetků či papírenského a dřevozpracujícího průmyslu. Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky asociace představuje klíčovou platformu pro vyjednávání s institucemi Evropské unie.
„Členy spojuje trvale udržitelné lesní hospodaření, jehož výsledkem je produkce dřeva jako obnovitelné suroviny, ale také ochrana přírody, zvyšování druhové rozmanitosti lesů, podpora rekreační funkce lesa i zaměstnanosti. Jednotná strategie lesnického hospodaření přináší prospěch všem členům Eustaforu," řekl ministr. K dalším tématům jednání podle Jurečky patřilo využití biomasy nebo klimatické změny a reakce na ně v rámci lesního hospodářství. „V zemích s přísnou státní lesnickou legislativou, jakou má například i Česká republika, nepovažujeme certifikaci lesních majetků za nezbytnou záruku kvality lesnického hospodaření. Není proto nutná, ale požaduje ji trh. Lesnické hospodaření v Evropě je z pohledu ekonomického, sociálního i environmentálního na vysoké úrovni. Roste i výměra lesa. Proto nemusíme nutně usilovat o získání další certifikační známky a opakovaně se tak ujišťovat, že je naše hospodaření udržitelné," řekl generální ředitel Lesů České republiky Daniel Szórád. Podle něj by naopak stálo za úvahu uvažovat o rozšíření certifikačních požadavků na lesy v Asii, Africe či Americe, kde nemají léty prověřenou legislativu a kde se výměra lesa snižuje.
My jako zodpovědný vlastník, chceme státu a veřejnosti ukázat, že se můžeme prokázat také mezinárodní certifikací, nejen legislativou České republiky," řekl Szórád
Lesy ČR, které jsou největším vlastníkem lesů v zemi, nicméně u všech svých ploch splňují dobrovolnou certifikaci (PEFC). Certifikaci uděluje nezávislá instituce jako známku toho, že les je obhospodařován šetrným způsobem. V takovém případě má vlastník právo využívat logo, které prokazuje, že dřevo pochází z důvěryhodného zdroje. Certifikace lesů zároveň pomáhá zákazníkům orientovat se mezi produkty na trhu.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě