Rozvoj kůrovcové kalamity se v roce 2019 i přes veškeré snahy většiny vlastníků lesů i opatření ústředního orgánu státní správy lesů nepodařilo zpomalit. Podle lesních odborníků je tedy opodstatněné předpokládat, že objem kůrovcem napadených stromů za loňský rok překoná původní prognózu 30 mil. m3.
A to i proto, že aktuálně jsou nejvíce postižené kraje s nejvyšší zásobou jehličnatého dříví na hektar, kde kvůli přetrvávajícímu nedostatku dešťových srážek docházelo a patrně ještě bude docházet k rychlému šíření napadení. V důsledku přetrvávajícího přebytku dříví na trhu došlo i ve II. pololetí 2019 k dalšímu dramatickému poklesu cen kulatiny u takřka všech hlavních sortimentů nejen v jehličnatých, ale i listnatých dřevinách. U jehličnatých pak zejména u smrku a borovice, které např. v kalamitou nejvíce zasaženém kraji Vysočina či v některých oblastech Jihočeského kraje byly ve třídě III A / III B k mání i za 900 respektive 1000 Kč/m, ve třídě III C za 600 respektive 700 Kč/m a ve třídě III D už za pouhých 400 respektive 500 Kč/m, což už je zhruba tolik, za což bylo před pár lety na trhu prodáváno palivové dříví.
Důsledky již pět let trvávajícího působení kůrovcové kalamity, vedoucí v loňském II. pololetí k výše naznačenému razantnímu zlevnění nejen všech jehličnatých, ale až na dvě výjimky i všech listnatých kulatinových sortimentů, a jejich možné pozitivní či negativní dopady na ceny řeziva byly předmětem dalšího „dílu" našeho pravidelně publikovaného cenového „seriálu", vytvářeného na základě průzkumu cenového vývoje u vybraných sortimentů kulatiny a řeziva v dřevinách SM/JD, BO, MD, DB a BK. Provedli jsme jej na přelomu měsíců listopad a prosinec oslovením bezmála stovky našich pravidelných respondentů s různým zaměřením z celé České republiky.
Celý článek najdete zde.