Před 70 lety se 16. března v Chrudimi narodil Josef Štych, pozdější doktor přírodních věd, profesor myslivosti a ochrany lesů a přírodního prostředí (1.9. 1988 31. 3. 2008) a od 1.8. 1994 do 31.1.2007 ředitel Střední lesnické školy (SLŠ), od 1.9.1996 též Vyšší odborné školy lesnické (VOŠL) v Trutnově.
Josef Štych byl iniciátorem založení a první velmistr Řádu svatého Huberta v Kuksu (ilegálně obnoven 3.11. 1978, Ministerstvem vnitra ČR schválen 16.6.1992) do roku 2005, kulturní lesník a náruživý myslivec.
Úspěšně vystudoval čtyřletou Střední lesnickou technickou školu v Trutnově (1961 1962) a při zaměstnání absolvoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kterou završil doktorátem přírodních věd na PřF UK (titul RNDr. 1983). Pedagogickou praxi zprvu získával jako vedoucí přírodovědného oddělení Domu dětí, pionýrů a mládeže v Trutnově, odkud pak k 1. září 1988 přešel na SLTŠ Trutnov, kde pracoval celkem 20 let a z toho od 1.8. 1994 na základě konkurzu posléze 12,5 roku do 31.1. 2007 jako ředitel trutnovských lesnických škol.
Za studií hrával amatérské divadlo a publikoval verše. Za Štychovy a Kejklíčkovy manažerské éry vletech 1995-2007 se rekonstruovala budova Domova mládeže (DM) Lužická ulice č. 489 (jídelna, kuchyň, střelnice, zubní ordinace, aula, učebna biologie a výpočetní techniky), došlo k nástavbě pro 28 míst na ubytování dívek, postupné výměně veškerého nábytku ve všech třídách školy, opravě a vybudování nové střelnice v Babí, zřízení telefonní ústředny; rozšíření, přestěhování a modernizace Základního informačního střediska, zřízení a instalace meteorologické stanice, modernizace školního polesí atd..
Podrobné informace o modernizaci a rozvoji školy obsahují tři vydané almanachy školy z roku 1995, 2005 a 2015. Zásluhou ředitele Josefa Štycha a jeho pedagogického zástupce Petra Kejklíčka je založení tradice setkávání současných i bývalých zaměstnanců školy vždy koncem srpna před zahájením nového školního roku, čímž se upevňuje loajalita k trutnovské „alma mater viridis" – k "lesárně". Od mládí je velkým Štychovým koníčkem myslivost, dobrodružné cestování i entomologie. Zorganizoval s kolegou Milanem Jiřištou řadu prázdninových přírodovědných expedicí pro studenty do Bulharska, Rumunska, Maroka, Severní Afriky atd. Při pozoruhodné privátní výpravě studoval zejména hmyz v externích podmínkách Sahary v jižním Maroku.
Josef Štych je lesník, biolog, zoolog a entomolog – zkrátka světoběžník. Vždyť už v roce 1988 podnikl odvážnou studijní cestu do exotické Malajsie, kde po dobu dvou měsíců zkoumal faunu na ostrově Borneo (Kalimantan) v Indickém oceánu. Vroce 1995 se vypravil rovněž letadlem a lodí do Indonésie na ostrovy Sumatra a Nias, kde studoval po tří týdny tropickou faunu, zejména hmyz, flóru a přírodní poměry vůbec.
A ještě jako středoškolský profesor myslivosti od července do října 1993 vykonal studijní cestu s neplaceným volnem do Kanady. Tam tři týdny pracoval na koňském ranči u Vancouveru v Britské Kolumbii. Zbytek pobytu prožil na lovecké praxi ve Skalistých horách v nejsevernějším výběžku Britské Kolumbie na břehu jezera Kloachezi Lake. Tam měl možnost prožít dva měsíce v tvrdé kanadské divočině bez jakéhokoliv spojení se světem, odkázán jen na sebe a svého přítele.
Na vlastní kůži poznal drsný zálesácký život. Zde také ulovil medvěda černého (barbala), jelena wapiti a losa. Jako myslivec předával svým studentům i při školních honech myslivecké zvyky, tradice i ušlechtilou mysliveckou etiku.
Vyučoval předmětům, které se těšily u studentů lesnictví velké oblibě. Myslivost, již na trutnovských lesnických školách vyučoval v letech 19882005, dovedl díky svým odborným znalostem i zajímavému podání mezi studenty a studentkami sympaticky zpopularizovat.
Ještě za jeho působení na trutnovských lesnických školách bylo ve školním roce 2006 2007 zřízeno konzultační středisko bakalářského studia České zemědělské univerzity Praha, která v prostorách školy vyučovala obor Provoz a řízení myslivosti a později obor Hospodářská a státní služba v lesnictví.
Ve školním roce 20142015 byla výuka přemístěna zpět do Prahy. Josef Štych odešel na zasloužený odpočinek k 31. březnu 2008 ve věku 62 let.
Sluší se mu poděkovat za vše pozitivní co vykonal ve prospěch českého lesnictví, myslivosti a zejména středního lesnického školství ČR.
Bývalý ředitel trutnovské lesnické školy Josef Štych slaví jubileum (Krkonošský deník)
Monitoring médií
- čtvrtek 28. listopad 2024
- „Tohle si zvířata nezaslouží.“ Myslivci se zlobí na policisty, že trápí divočáky (seznamzpravy.cz)
- Perspektivy původní populace tisu červeného v širší oblasti Podyjí (nase-voda.cz)
- Aktivity projektu Wildefire CE (enviweb.cz)
- středa 27. listopad 2024
- Lesy ČR budou nejkvalitnější dřevo na nábytek či sudy opět prodávat v aukcích (ČTK)
- Obyčejná práce: Dobrovolné spolky by pomohly chránit lesy, říká lesní hospodář o projednávaném zákonu (newstream.cz)
- Střelba a psi. V lesích nad Lomem a Osekem proběhne lov, pozor na omezení (mostecky.denik.cz)
- Děti pečují o les. Spolupráce se Skautským institutem přináší ovoce (Chomutovský, Mostecký, Žatecký, Lounský deník)
- Houbové šílenství aneb Národní sport, který hledá konkurenci (medium.seznam.cz)
- MŽP předloží na vládě návrh zákona, který má zlepšit ochranu přírody (ČTK)
- Ministerstvo zemědělství získalo Speciální cenu za ukázkový příklad řešení digitalizace služeb veřejné správy (zpravy.kurzy.cz)
Poslední komentáře
-
Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb
A jak naši Polští přátelé ? Listopadové submisje drewne v Lublinu ... -
Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb
" Proč to děláme: 1. Je to ochrana vlastníků dříví. Kdyby se stalo (což ... -
Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb
Pouze odpovídám na poslední odstavec ohledně tzv. "Vyvolávací ceny". -
Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb
Jasan - klesá nabídka i špičková cena, což bude na vrub kvality a ... -
Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb
A ještě pár postřehů ke dříví. -
Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb
Aby to nevyznělo negativně - kluci deblický by měli dostat nějakej ... -
Skladba šumavských lesů se mění, přibývá například jedle, ukázala inventarizace
Vrchní zelený parazit plká svoje moudra o přirozené obnově. Přitom ... -
Obyčejná práce: Dobrovolné spolky by pomohly chránit lesy, říká lesní hospodář o projednávaném zákonu (newstream.cz)
"Novela lesního zákona – méně regulace, více motivace" Prdlačky.