logo Silvarium tisk


ŠUMAVA Odnikud není tak krásný pohled na horu Luzný, jednu z dominant Šumavy. Okolo vedou turistické cesty i tratě pro běžkaře. Březník ležící v srdci Šumavy patří po celý rok k vyhledávaným turistickým cílům. Správa Národního parku Šumava ovšem jeho potenciál několik let nedokáže plně využít. Plány na fungování muzea, infocentra a občerstvení uprostřed šumavské přírody se nedaří uskutečnit.
Mohou za to především problémy spojené s přestavbou hájenky za bývalého vedení správy v čele s Jiřím Mánkem, který tam chtěl otevřít restauraci. Ani poslední úpravy totiž nedokázaly zajistit bezproblémové nakládání s odpady, kvůli kterým Česká inspekce životního prostředí udělila v březnu správě parku už poněkolikáté třímilionovou pokutu. „Správa se ale odvolala a řízení dosud není ukončeno, případ bude řešit odvolací orgán ministerstva životního prostředí," uvedla mluvčí inspekce Radka Burketová.
Parku se zdá udělená pokuta příliš vysoká, navíc tvrdí, že závady okamžitě odstranila. Od doby, kdy v roce 2014 inspektoři problémy zjistili, byl Březník uzavřený už dvě zimy a v létě funguje jen nouzově. Jenže i přes několik přezkoumání inspektoři výši pokuty vždy potvrdili. „Využili jsme poslední možnost odvolání," informoval mluvčí národního parku Jan Dvořák. „A samozřejmě budeme hledat viníka, který problémy způsobil. Možné je, že na řadu přijde i podání trestního oznámení, v tomto případě na neznámého pachatele," dodal.
Nad výší pokuty kroutil hlavou i bývalý ředitel Jiří Mánek. „V hájence na Březníku byla restaurace i dřív a nikomu a ničemu to nevadilo, bylo to velmi navštěvované místo už za první republiky. Na druhé straně hranice jsou navíc podobné provozy běžné, velká restaurace je i přímo na Luzném," podotkl.
Šumavský patriot Emil Kintzl, který už třikrát značil turistickou stezku z Březníku k hraničnímu přechodu Modrý sloup, vnímá nevyužití hájenky jako velkou škodu.
„Nechápu, jak je možné, že se v podstatně kratší době podaří vybudovat výběhy pro jeleny a vlky za desítky milionů, ale na tohle žádná síla nestačí. Březník je především v zimě místo s obrovským potenciálem, pro mě je to srdeční záležitost, stejně jako pro spousty jiných lidí," říká Kintzl.
V současné době správa parku pracuje na projektování septiku a soustavy filtrů. Ty mají nahradit jímku, kterou v zimě nebylo možné vyvážet. Jenže tyto snahy komplikuje cennost okolního prostředí, do kterého měl být odpad z hájovny vyveden. „V okolních potocích teče ta nejčistější voda, ve které se vyskytuje řada vzácných druhů živočichů," řekla Dagmar Kjučuková za Okrašlovací spolek Zdíkovska, který s postupem správy nesouhlasí. Problémem na Březníku navíc není jen nakládání s odpady, ale i samotná přestavba hájenky, při které stavaři rozšířili její interiér. Okrašlovací spolek Zdíkovska napadl stavební řízení, ke kterému nebyl přizván. „Neobeslali nás jako účastníka. S tím jsme nesouhlasili, protože jsme chtěli vědět, v čem bude rekonstrukce spočívat. Utopilo se v ní pět milionů korun a nikdo za to nenese odpovědnost," prohlásila Kjučuková.
Krajský úřad v Plzni dal spolku za pravdu, a stavební řízení se tak bude muset opakovat. „Jeho účastníkem už Okrašlovací spolek Zdíkovska bude. Celá stavba bude znovu posouzena včetně nároků na množství produkovaných odpadních vod, jejich akumulaci a následnou likvidaci," popsal Petr Kocman ze Stavebního úřadu v Kašperských Horách.
Nevyřešené problémy zpřístupnění hájenky turistům znovu odkládají. A zatímco v létě tam bude stejně jako loni otevřené alespoň muzeum, infocentrum a chemické toalety, v zimě bude zřejmě Březník opět zavřený. „Původně jsme to přitom neměli v plánu. Teď je ale situace taková, že nevíme, zda budeme schopni provoz v zimě zajistit," připustil ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě