Větrná bouře Doris, která před deseti dny zasáhla republiku, způsobila nejvíce škod v Karlovarském kraji. Na svědomí má stovky polámaných a vyvrácených stromů.
KARLOVARSKÝ KRAJ Lesníci v současné době sčítají škody a pracují na úklidu ležících kmenů, které jsou oblíbeným cílem obávaných kůrovců. Největší škody v rámci regionu, ale i republiky hlásí největší lesní společnost Lesy České republiky. Podle prvních odhadů bylo v Karlovarském kraji poškozeno 33 000 kubíků dřeva. V podmáčené půdě se některé stromy vyvrátily, jiné vítr zlomil.
Nyní je důležité, poražené stromy co nejrychleji uklidit. „Ležící kmeny jsou pro kůrovce velmi atraktivní. Jakmile takový strom naleznou, nakladou vajíčka a rozmnoží se. A problém je na světě," uvedl vedoucí polesný lesního závodu Kladská Vladislav Liška. Podle vlastníků lesů je toto největší riziko.
S tím, že každoročně přijde velká bouře, počítají. Odborníci tak navzdory škodám hodnotí bouři Doris jako běžnou zimní příhodu, s podobnými škodami se podle nich musí počítat.
Varování turistům
Následky jsou podle nich citelné, ale ne však zničující. „Statika stromů může být narušená, proto doporučujeme, aby se návštěvníci chovali během následujících týdnů v lesích obezřetně," varoval turisty generální ředitel Lesů ČR Daniel Szorád.
Škody už mají spočítané i v karlovarských Lázeňských lesích. „Nám popadalo okolo 400 kubíků dřeva. Většinou se jednalo o nějakým způsobem poškozené stromy, které byly například nahnilé," řekl ředitel Lázeňských lesů Evžen Krejčí s tím, že ročně vytěží okolo 15 tisíc kubíků dřeva. Podle meteorologů období silných větrů teprve startuje, proto správci lesů pravidelně sledují zprávy o počasí. „Každý silnější vítr, který dosáhne více než 100 kilometrů v hodině, je pro nás nebezpečný," sdělil Krejčí.
„Problémem je, že stromy padaly jednotlivě, a jsou tak rozházené po celém lese. Maximálně dva měsíce nám bude trvat, než se jich zbavíme. Musíme si pospíšit, aby je nenapadl kůrovec či něco jiného," dodal Krejčí. První odhady popadaných stromů mají už i ve Vojenském újezdu Hradiště. „Jedná se o lokální škody. Jsou rozeseté na velkém prostoru. Náš odhad je, že jde zhruba o pět tisíc kubíků," konstatoval mluvčí Vojenských lesů a statků Jan Sotona. Kromě těžké techniky vyráží pomoci s úklidem i koně, které si lesníci nemohou vychválit. Dostanou se všude.
Větrná bouře Doris potrápila kromě lesníků i obyvatele kraje. Nouzi o práci neměli ani hasiči, kteří museli vyjíždět odstranit popadané stromy nebo ulétlé části střech. Silný vítr, jenž chvílemi dosahoval úrovně vichřice, si na svůj účet zapsal i konec jednoho unikátu. Padl téměř dvou set letý Král Smrků v bývalé oboře nad vískou Valy nedaleko Mariánských Lázní.
Doporučujeme, aby se návštěvníci chovali během následujících týdnů v lesích obezřetně.