Meziročně už třikrát více stromů museli kvůli kůrovci vykácet lesníci ve středních Čechách. Kraj včera radil vlastníkům, jak získat dotace.
STŘEDNÍ ČECHY I v místech, kde dřív bývaly hluboké lesy, prosvítají holiny. Rozsáhlé lesní plochy ve Středočeském kraji letos decimoval kůrovec v kombinaci s dlouhotrvajícím suchem nejvíce za poslední roky. „Ve středočeských lesích ve správě Lesů České republiky (LČR) jsme zpracovali do konce října 444 tisíc metrů krychlových kůrovcem napadeného dříví. To je přibližně třikrát víc než ve stejném období předchozího roku," řekla MF DNES mluvčí LČR Eva Jouklová. A to mají přitom LČR ve Středočeském kraji čtvrtinu lesů. „Vizuálně se také ostatní lesy jeví v podobném nebo horším stavu, takže napadeného dříví bude ještě asi čtyřikrát více," podotýká Jouklová.
Některá lesní území vlastní ve středních Čechách menší soukromí majitelé, kteří si tak s kalamitou musí poradit vlastními silami. Středočeský kraj se jim proto snaží pomoci, jak na boj s několikamilimetrovým broukem čerpat státní dotace. Včera odpoledne kvůli tomu hejtmanství pořádalo seminář. Zájem o něj byl obrovský. „Celý sál, kde zasedá zastupitelstvo, byl zaplněný, velmi nás těší zájem i snaha vlastníků s kůrovcovou kalamitou bojovat," řekl náměstek hejtmanky Miloš Petera (ČSSD).
Hejtmanství zprostředkovává čerpání dotací, které poskytuje stát. „Pravidla neurčujeme, nicméně jsme připraveni k získání dotace maximálně pomoci," podotýká Petera. I když je podle něho situace vážná, není Středočeský kraj ještě tak extrémně napadený jako například porosty na Vysočině. „Nejhorší je to tam, kde jsou kompaktní smrkové lesy. Máme štěstí, že část našich lesů je listnatá," dodává Petera. Podle Jouklové jsou kůrovcem napadeny téměř všechny středočeské lokality. „Nejvíce Benešovsko, Kutnohorsko a Příbramsko," uvedla mluvčí.
Lesníci využívají všechny dostupné metody ochrany, ať už jde o obvyklé lapače na kůrovce, nebo i metody nové. Ty spočívají v použití insekticidních sítí a netkaných textilií v kombinaci s chemickým ošetřením dříví. Zkouší se metoda hubení chemickým přípravkem. „Základním principem úspěšné obrany lesů zůstává včasné vyhledání napadených stromů, jejich pokácení a asanace," říká Jouklová.
Celý článek najdete v MF Dnes.