Veto prezidenta Miloše Zemana, který kvůli zákonu o ochraně přírody a krajiny vyrazil v únoru přímo do Sněmovny, kde mluvil o zelených fanaticích a přeříznutých aktivistkách, přehlasovali v úterý poslanci ve Sněmovně. Poslanec Jan Zahradník (ODS), který byl proti, označil zákon za kontroverzní a nebezpečný. Vytkl mu, že nebere v potaz přání lidí, kteří na Šumavě žijí.
„Všichni jste stanovisko pana prezidenta dostali a já musím říct, že jsem tam nenašel nic, co bychom zatím za ten rok a půl nebo téměř dva roky projednávání tady neprobírali," reagoval ministr životního prostředí
Richard Brabec (ANO) a dodával, že si stojí za svým.
Požádal znovu o podporu vládního zákona, dočkal se jí i od opozice. Vládní návrh totiž pochválil i
Miroslav Kalousek (TOP 09). „Zachovává určitou část divoké přírody budoucím generacím a zachování její části krajiny a přírody budoucím generacím," uvedl s tím, že Topka není opozicí za každou cenu a bez ohledu na téma.
Zeman, dřevorubci a přeříznuté aktivistky
Boj o Šumavu byl dokonán. Jde přitom o pravidla pro všechny čtyři národní parky, která Zeman poslancům vrátil. Tedy pravidla i pro České Švýcarsko, Krkonoše a Podyjí.
Národní parky mají být nově rozděleny do čtyř zón – bezzásahové přírodní, přírodně blízké, zóny soustředěné péče a zóny kulturní krajiny. Zeman však při své poslední návštěvě ve Sněmovně vytýkal úpravě, že nezohledňuje zvláštnosti NP Šumava. „Nevěřte zeleným fanatikům," vyzýval poslance.
A přidal i dvojsmyslnou narážku. „Bylo po staletí zvykem, že když byl strom napaden kůrovcem, tak byl pokácen... To byla takzvaná drobná praxe. Ale tehdy za vlády
Martina Bursíka, přítele kůrovce, jak se sám označil, se k těmto třem ztepilým smrkům připoutaly tři neméně ztepilé dívky z hnutí Duha. A když tam přišli dřevorubci, tyto dívky bránily dřevorubcům v pokácení těchto stromů. A místo toho, aby je tito dřevorubci přeřízli – pardon, mám tím samozřejmě na mysli ty stromy, já nechápu, proč se smějete – aby je ti dřevorubci přeřízli, tak odešli," říkal poslancům Zeman.
Sporná pravidla pro národní parky vetoval a varoval, že může dojít až k postupnému zániku lidského osídlení na území národního parku. Nová pravidla podle něj omezují zájmy obcí a obyvatel, ale i návštěvníků Šumavy. Až je nakonec zcela potlačí.
Zahradník: Je to kontroverzní zákon
Od poslance Jana Zahradníka (ODS) dostal zákon přezdívku lex Šumava. Je podle něj kontroverzní odborně i občansky.
„Pro Šumavu bude především znamenat veliké nebezpečí, protože bude na nadpoloviční většině územní bezzásahovost. Nebude se smět zasahovat ani proti kůrovci, nebude se smět ani vysazovat v těch nejvýše chráněných zónách," varoval Zahradník při dotazu novinářů.
VIDEO: Poslanci přehlasovali Zemanovo veto, poslanec Zahradník rozhodnutí kritizoval
S tím, že sporným bodem je především Šumava, souhlasil ve sněmovní debatě i poslanec Václav Votava (ČSSD). „Národní park Šumava je naprosto odlišný od ostatních národních parků, odlišný především v tom, že jsou tam na jeho území obce a v těch obcích žijí lidé. Ti lidé tam chtějí žít, takže by se také měl brát zřetel právě na lidi," apeloval Votava.
Připomněl, že Plzeňský i Jihočeský kraj přijaly usnesení, které odmítlo vládní návrh zákona. „Já – i když ne vždy souhlasím s panem prezidentem – tak v tomto mu dávám naprosto za pravdu," uvedl Votava a proti Zemanovu vetu nehlasoval.
Že názor lidí, kteří tam žijí, poslanci neposlouchají, tvrdil i šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. A odmítl slova o developerech a zlobbování betonovou lobby. Občanští demokraté však zůstali rozděleni, pro jich bylo 10, proti také 10. Celkově pro zákon zvedlo ruku 117 poslanců, proti 18.
Chystá se ústavní stížnost
Na nová pravidla pro národní parky podá Svaz obcí Národního parku Šumava ústavní stížnost. „Svaz obcí se teď prostřednictvím minimálně 17 senátorů obrátí na Ústavní soud," uvedl předseda svazu a starosta obce Modrava Antonín Schubert. Stížnost podá předseda svazu co nejdříve. Už ji předjednal s advokátními kancelářemi, které podle Schuberta nevidí boj obcí jako prohraný, protože argumentů má údajně svaz dost.