logo Silvarium tisk

Vybrat a vyřezat živé vánoční stromky na trh a zároveň ohlídat lesy před nájezdy zlodějů. Lesníkům začínají krušné týdny. Zloděje totiž zajímá jakékoli dříví, které lze zpeněžit.

PLZEŇ Policisté na Domažlicku pátrají po zloději, který začátkem měsíce ukradl v lese u Poběžovic 15 kubických metrů smrkového dřeva. „Na volné skládce bylo nařezané na dvoumetrová polena. Škoda je odhadnutá na 15 tisíc korun. V případě dopadení hrozí pachateli až dva roky vězení," popsala domažlická policejní mluvčí Dana Brožová.
Kde dřevo skončí? Buď z něj po vyschnutí vzniknou trámky na stavbu, nebo je už rozřezané na menší polena, rozštípané a někde vysychá, aby příští zimu skončilo v krbu nebo v kamnech.
„Zájem o palivové dřevo výrazně stoupl v posledních pěti až šesti letech," říká Richard Havelka, vedoucí Úseku lesů, zeleně a vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně.
Lidé se k topení dřevem začali vracet po posledním větším zdražení elektřiny a plynu. „I když teď ceny postupně klesají, hodně lidí si mezi tím pořídilo doplňkové způsoby vytápění domů. Ať to jsou krby, kotle nebo kachlová kamna. Už si na ně zvykli," řekl Havelka. Stále více lidí si jezdí pro hotové palivové dříví, ale zároveň stoupá zájem o takzvanou samovýrobu dřeva. „To je třeba uklízení větví po těžbě. Porážet stromy nikoho nenecháme," říká Havelka.
Krádežím dřeva se snaží majitelé předcházet například důsledným zamykáním závor na cestách do nitra lesů. Stejně mluví i ředitel rokycanských městských lesů Stanislav Suda. „Neustále zamčené závory na všech cestách, požární a ochranné hlídky v lesích, spolupráce s policií a vytěžené dřevo okamžitě odvezené z lesa," vypočítává Suda, jak se brání zlodějům.
Podle jeho slov se jim tento systém osvědčuje už několik let. „Dříve byla ochrana lesů jednodušší, protože firmy končily brzy a po třetí hodině odpoledne v lese nebylo jediné auto. Dneska dělají pořád. Naší výhodou jsou lesy blízko města. Není výjimečné, že nám volají i sami lidé z okolí, že v lese vidí světla, slyší nakládání dřeva a nějak se jim to nezdá. My si informace okamžitě ověřujeme a opravdu to funguje," vysvětluje Stanislav Suda.
Lesy České republiky jsou největší firmou v zemi, obhospodařují jich téměř polovinu. „Letos jsme zatím v Plzeňském kraji řešili 19 případů, většinou krádeže ještě stojících souší. V loňském roce jich bylo 28. Plzeňský kraj patří v posledních letech k těm, kde je případů nejméně," shrnula mluvčí lesů Eva Jouklová. V celé republice letos hlásili 417 drobných krádeží dřeva, v loňském roce jich bylo 623. Zloději porážejí zejména uschlé jehličnaté stromy, ale nepohrdnou ani stromy zcela zdravými.
Zatím jsou v kraji zcela výjimečné případy, kdy majitel najde po nájezdu zlodějů vykácený vlastní les.
Podle lesníků míří zloději palivového dříví do lesů hlavně časně na jaře. „Je to způsobené zřejmě tím, že dříví z podzimu nestačí dostatečně vyschnout a pro topení v nadcházející zimě je nevhodné," vysvětlila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě