Šéfuje největší pile v Česku. Pod sebou má Marie Wagnerová tři sta zaměstnanců. Na place se setkává nejen s namakanými dřevorubci, ale také s muži, kteří se se svými kamiony řadí od časných ranních hodin do dlouhé fronty, aby v rozlehlém areálu paskovské Mayr-Melnhof Holz složili opracované mnohametrové kmeny stromů k dalšímu zpracování.
Kdo by si myslel, že se ředitelka nadnárodní dřevařské společnosti v Paskově v Moravskoslezském kraji Marie Wagnerová pohybuje ve firmě v galoších, montérkách a s přilbou na hlavě, je na omylu. "Bez červené rtěnky a lodiček na méně než deseticentimetrovém podpatku ze své kanceláře nevyjdu," směje se atraktivní blondýnka, která má pod sebou na největší pile v Česku tři sta zaměstnanců.
ČTĚTE: KOUPILA BROWNFIELD, SPUSTILA FARMÁŘSKÉ TRHY. STAVAŘKA BUDUJE SÍDLO FIRMY I MÍSTNÍ KOMUNITU
V čele rakouské firmy Mayr-Melnhof Holz zasedla před dvanácti lety, a to prý náhodou. V době, kdy se začala pila v Paskově stavět, pracovala v centrále jedné banky, kde ale nebyla spokojená. „Tíhla jsem ke své původní profesi ekonomky, a protože jsem dřív pracovala jako finanční ředitelka jednoho z vítkovických závodů, lákalo mě řídit průmyslový podnik," vypráví.
Seznamte se s Marií Wagnerovou: Šéfka největší pily v tuzemsku vystudovala ekonomii a řízení průmyslu na Vysoké škole báňské-Technické univerzitě v Ostravě, v Belgii absolvovala manažerské školení a čtyři stáže v průmyslových podnicích. Po studiích nastoupila do Vítkovických strojíren a železáren a stala se finanční ředitelkou jednoho z vítkovických závodů. Na začátku milénia pracovala v centrále Union banky, od srpna 2003 je statutární zástupkyní Mayr-Melnhof Holz Paskov, od roku 2006 jednatelkou Mayr-Melnhof Pellets Paskov. Hovoří plynule německy, anglicky, domluví se také polsky a rusky. Má dospělého syna, je rozvedená. Foto: archiv Marie Wagnerové
Do cesty jí v té době přišla kamarádka. "Na těch rozblácených polích, co jsou vidět od cesty, staví Rakušané nějaký dřevařský závod. Umíš německy, přihlas se tam," řekla Wagnerové. A ona se do výběrového řízení "zkusmo" přihlásila. "Vůbec mě nenapadlo, že bych ho mohla vyhrát," vzpomíná.
Jenže konkurz vyhrála a byla zřejmě bezkonkurenční vítězkou. Přispěla k tomu bezesporu její perfektní znalost němčiny a angličtiny stejně jako čtyři pracovní stáže v belgických průmyslových společnostech a manažerské školení v Antverpách. „Pomohlo tomu zřejmě i to, že jsem dřív dělala finanční ředitelku v průmyslovém podniku, takže jsem měla zkušenosti i v tomto směru," uvažuje.
Jako ryba ve vodě
Jenže když se Wagnerová v roce 2003 o svém vítězství v konkurzu dozvěděla, chtěla odmítnout. „Ne kvůli tomu, že je to spíš mužské odvětví, ale protože občas trpím přespřílišnou zodpovědností. Prostě jsem se bála, jestli zvládnu vše, co se ode mě očekává. Přece jen šlo o renomovanou zahraniční firmu, jejíž historie sahá v Rakousku až do roku 1850," vysvětluje.
Dnes už se cítí ve firmě v paskovské pile, kde je jednatelkou, stejně jako v její dceřiné společnosti, která vyrábí pelety, jako ryba ve vodě.
Firma, kterou řídí, je součástí mezinárodního koncernu Mayr-Melnhof Holz Holding. Zabývá kompletním zpracováním dřevní hmoty – od pořezu dřeva až po výrobu lamelových nosníků, včetně zvláštních stavebních dílů - vrstvených lepených desek. Do výrobního programu patří také výroba pelet a briket. V Paskově produkují řezivo, tedy desky, a pelety. Ročně pořežou přibližně 1,3 milionu kubických metrů dřeva.
„Jsme nejen největší pilou v České republice, ale i jednou z největších pil ve střední Evropě. Naše výrobky se převážně vyvážejí, a to i do velmi exotických destinací, jako jsou Japonsko, Střední Východ, Blízký Východ nebo Severní Afrika. Samozřejmě prodáváme také v Evropě a přímo v České republice," vypráví Wagnerová.
Majitelem celého holdingu je jedna soukromá osoba, kterou je Franz Mayr-Melnhof von Saurau. Zisky tato společnost neuvádí, ale její roční obrat činí čtyři miliardy korun.
Na otázku, jak v práci válčí s chlapy, Marie pohotově odpovídá, že s nimi neválčí. „Mně se s muži velmi dobře spolupracuje. Pokud chci někoho o něčem přesvědčit, tak lepší než válka je dobrá příprava a použití komunikačních schopností," odpovídá.
Pracovní dělení na muže a ženy nemá ráda. „Žena, která řídí mužskou společnost, by neměla postrádat ženskost," zdůrazňuje. A na otázku, jak lidé reagují, když se dozvědí, že řídí pilu, pohotově odpovídá: „S velkým údivem."
Optimismus je celé kouzlo úspěchu
Marie Wagnerová se narodila ve znamení Lva. Možná i proto je samostatná, velkorysá, pracovitá a náročná jak na sebe, tak na ostatní. „Umím být ale ke svým zaměstnancům velmi milá a empatická," usmívá se žena, která je rozvedená a má jednoho syna. „Mám s ním velmi dobrý vztah, ale už řadu let spolu nebydlíme, protože má svůj život," říká Marie.
„Můj otec mi vždycky říkal, že člověk, který se neusmívá, nemá právo chodit po tomto světě. Když jsem byla malá, tak jsem tomu nerozuměla. Až později mi došlo, že je zkrátka nezbytné, a pro lidi v řídící funkci dvojnásob. Musíte prostě šířit pozitivní energii," vysvětluje svou filozofii. Foto: archiv Marie Wagnerové
Přestože jí už není třicet ani čtyřicet, je neuvěřitelně aktivní. „Záleží na roční době, ale každou volnou chvíli hraji golf nebo lyžuji. Obojí provozuji vášnivě ráda. Také mám velmi ráda posezení s dobrými přáteli u dobrého vína," poodhaluje roušku svého soukromí.
Tato úspěšná žena se stejně jako ostatní lidé řídí v životě tím, co dostala do vínku od svých rodičů. V jejím případě jí rodiče vštípili, aby vždy odvedla kvalitní práci, aby se nespokojila s průměrností, aby měla svůj názor a aby byla optimistická.
„Můj otec mi vždycky říkal, že člověk, který se neusmívá, nemá právo chodit po tomto světě. Když jsem byla malá, tak jsem tomu nerozuměla. Až později mi došlo, že je zkrátka nezbytné, a pro lidi v řídící funkci dvojnásob. Musíte prostě šířit pozitivní energii," vysvětluje svou filozofii.
Už nyní se těší na Vánoce, a to i proto, že na zaměstnance pily čeká i letos velkolepý vánoční večírek.
„My se vůbec o své zaměstnance staráme moc hezky. Nejenže dostávají vánoční příspěvek, příspěvek na penzijní pojištění, příspěvek na stravování, ale naše společnost vynakládá každým rokem nemalé prostředky na vzdělávání a další rozvoj zaměstnanců, zejména pokud jde o výuku cizích jazyků a IT dovedností," vypočítává zaměstnanecké benefity.
Sama bude svátky trávit tradičně, tedy doma u večeře se synem, sestrou, jejím mužem a téměř devadesátiletou maminkou. "Až v noci všichni odejdou, pustím si jako vždycky video o vesmíru. Ten mě fascinuje, je totiž tajemný a krásný. Je to moje hobby," dodává.