logo Silvarium tisk
m_oko.jpg13.7.2008
Zdeněk Polák

Berlín/Vídeň/Praha 13. července (zpravodaj ČTK) - Největší německá země Bavorsko a Rakousko jsou velmi znepokojeny údajnou nečinností české strany v boji proti šíření kůrovcové kalamity na Šumavě. Ministři životního prostředí a lesního hospodářství napsali z Mnichova a Vídně svému kolegovi Martinu Bursíkovi naléhavé dopisy, aby se zasadil o dodržování více než tři roky staré dohody, podle níž má Česko v pásmu 200 metrů od hranic aktivně bránit šíření lýkožrouta.

V dopisech, které dnes zveřejnilo české občanské sdružení Šumava 21, popisují ministři Josef Pröll a Josef Miller situaci jako nadále neúnosnou. Kvůli kůrovci, jenž prý na rakouskou a německou stranu Šumavy neomezeně proniká z české strany, prý vznikají nové mnohahektarové holiny a obrovské škody tamním lesníkům. Bavorsko i Rakousko přitom proti kůrovci podnikají rozsáhlá opatření, která se ale údajně míjejí účinkem kvůli neochotě příslušných českých úřadů ke spolupráci.

Bavorský ministr zemědělství si Bursíkovi v dopise z letošního ledna stěžoval, že v hospodářských lesích patřících spolkové zemi Bavorsko v příhraničí "drasticky přibylo" napadení stromů kůrovcem smrkovým. Nejhorší je prý situace v okolí Třístoličníku, kde jsou až 300 let staré smrkové lesy poškozeny tak silně, že jejich zkázu už nelze zastavit.

Prölpak v dopise z 27. června upozornil, že jenom loni bylo v rakouském pohraničí kůrovcem napadeno 1000 hektarů lesa. Během loňska a první poloviny letošního roku rakouským lesům při hranicích s ČR vznikla škoda ve výši 620.000 eur (více než 14,5 milionu korun), tvrdí Pröl. Objem postiženého dřeva za tu dobu činí 18.500 metrů krychlových, vyplývá z informací rakouského ministerstva.

Pröldokonce požaduje, aby bylo na české straně vytvořeno širší ochranné pásmo než jaké předpokládá dohoda, již údajně Česká republika nedodržuje. "Vycházíme z toho, že bez urychlených a účinných opatření na českém státním území - mimo jiné zřízení 500 metrů širokého ochranného koridoru podél státní hranice - nebudou ani rakouská ochranná opatření stačit," napsal Pröl. Rakouský ministr kromě toho vyzval k závaznému společnému plánování příslušných opatření a vyhodnocování jejich výsledků.

Nejhůře na rakouské straně kalamita postihla lesní podnik v okolí kláštera Schägl, který je součástí lesního revíru Schwarzenberg. Jenom v nejvyšších polohách kolem hor Hufberg a Plechý vzniklo loni 35 hektarů holin. Správce místních lesů Johannes Wohlmacher označil úsilí rakouských úřadů a lesních podniků při neochotě českých sousedů ke spolupráci za "boj s větrnými mlýny".

Miller i
Pröll se odvolávají na "dlouhodobě platnou dohodu" podepsanou 3. února 2005 ve Vimperku. Česko se zavázalo vytvořit v Národním parku Šumava podél hranic s oběma sousedními zeměmi dvousetmetrové ochranné pásmo, v němž budou proti šíření kůrovce podniknuta aktivní opatření. Příslušné české orgány přitom údajně nereagují na opakované výzvy německých a rakouských správců lesů k dodržování této dohody. "Ministr Bursík, podporovaný malou skupinkou vesměs úzce specializovaných vědců a některými nevládními organizacemi, zejména Hnutím Duha, však trvá na rozšiřování bezzásahových zón v NP Šumava," píše sdružení Šumava 21 ve své dnešní tiskové zprávě.

Podle sdružení varují odborníci před rizikem obrovské kůrovcové kalamity od loňska. Tehdy totiž Bursík rozhodl, že v Národním parku Šumava nebude zpracováno 180.000 metrů čtverečních kalamitního dřeva po orkánu Kyrill.



Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě