logo Silvarium tisk

V pořadí druhé aukci výjimečných výřezů dříví z lesních porostů ve správě Arcibiskupských lesů a statků Olomouc s.r.o. vévodily statné duby s objemem jednoho kmene i více než 10 metrů kubických. Aukce dříví probíhala v prezenční a obálkové formě a přinesla překvapivé výsledky. Nejcenněji vydraženým kusem se stal ořešák, který poputuje k novým majitelům do Rakouska. Výnosy z dražby lesníkům pomohou financovat obnovu a výchovu lesa.
450 výjimečných výřezů o objemu více než 850 metrů krychlových bylo předmětem aukce společnosti Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. v Kroměříži. Široké nabídce rozmanitých kusů dříví co do počtu i objemu dominovaly duby, celkovým vítězem prezenční formy aukce se však stal krásný ořešák, který lesníci vydražili za průměrnou cenu 39 300 Kč/m3.

„Letošní aukce se zúčastnili zájemci nejen z České republiky, ale i ze Slovenska, Rakouska a Polska, kteří zde vybírali ideální výřezy pro jejich zpracovatelskou výrobu. Necháváme překvapit, jaké produkty z vydraženého dříví vzniknou. Často se jedná o vzácné hudební nástroje, umělecká díla či luxusní nábytek,“ komentuje Ing. Josef Svoboda, obchodní ředitel Arcibiskupských lesů a statků Olomouc s.r.o.

Aukce dříví je pro lesníky významnou událostí. Dřevo z přestárlých porostů najde kvalitní využití u specifického okruhu zpracovatelů a získá tak na přidané hodnotě. Výnosy z aukce naopak poslouží k financování nákladné obnovy a výchovy lesa.

„Po vytěžení vybraných přestárlých porostů holiny zalesňujeme sazenicemi se smíšenou druhovou skladbou, abychom zde vypěstovali silný a zdravý les, který bude opět splňovat své produkční i mimoprodukční funkce,“ uzavírá Ing. Arnošt Buček, jednatel Arcibiskupských lesů a statků Olomouc s.r.o.

TZ ALSOL

Komentáře  

+5 # schutzmeister@iex.cz 2022-02-21 17:31
"Dřevo z přestárlých porostů najde kvalitní využití"

A teď si představte, že by dříví v aukci nebylo jen výsledkem přirozených procesů " roste, jako dříví v lese " ale cílevědomé práce schopných lesníků, vypadalo skutečně jak cenné výřezy a ještě se o chlup zapracovalo na štábní kultuře - čisté podvaly, čerstvě začelené kusy bez sprejerských nápisů, spony proti praskání, to by se zlaťáčky jen sypaly.

Jenže nejsem si jist, kolik hodin je ve školní ekonomice lesnického provozu věnováno zrovna nejlepšímu zhodnocení dříví. Ale mnoho to nebude, když se pak lesník na aukci prezentuje silným dvojákem, nebo dutým oddenkem. Už vůbec nemluvě o křivosti.
A přesto se o to pily perou. Ne jako v Židlochovicích, kde je stále dub na příděl.
+9 # schutzmeister@iex.cz 2022-02-21 17:55
Ono by se to mělo učit už na střední.
Že do aukce se dává klen / a SM, BO, JD / jen v pětkách. Habr a lípa je propadák vždy, Akát jen loupačka v krátkých výřezech. Že z ovocných jde jen OR, TR, HR a "cvičky".
Že modřín v celých délkách je propadák - nejlepší cena je za bezsuké oddenky - protože je nekoupí překupník, ale zpracovatel.

https://alsol.cz/images/aukce_drivi/Vsledky-oblkov-aukce-17.-nora-2022.pdf
+9 # schutzmeister@iex.cz 2022-02-21 18:18
A že rakouský Holzhandlíř převeze vaše dřevo na aukci v Dolním Rakousku a dobře vydělá.
Takže překlad nabídky do němčiny se může vyplatit.
Rakušák je maskovanej čech, ale němec se česky učit nebude.
+7 # schutzmeister@iex.cz 2022-03-24 18:07
Ještě pro kochání .
https://www.gozd-les.com/novice/2022/rezultati-16-drazbe-lesa-slovenj-gradcu-2022#

Letošní aukce ve Slovinsku.
"Aukce se zúčastnilo 836 vlastníků, kteří přivezli 6 354 kulatin o celkovém objemu 6 843 m3. Nabídky podalo 56 kupujících ze Slovinska (22), Rakouska (12), Itálie (8), Německa (7), Chorvatska (1), Maďarska (1), Švýcarska (1), Srbska (1), České republiky ( 1) , Slovensko (1) a Portugalsko (1). Celkem bylo podáno 30 996 nabídek, v průměru 4,88 nabídky na kládu, což je více než v minulých letech. Celková hodnota prodaného dřeva přesáhla 2,6 milionu eur."
Plus rada dobrá i tady u nás :
"Ve Slovinsku však máme problémy s manipulací, na což organizátoři aukce upozorňují už několik let. Problém je především s řezem listnáčů a řada kulatin dosahuje výrazně nižší ceny, než by mohla nesprávným řezem. Proto je velmi důležité, aby řez těch nejkvalitnějších stromů prováděl skutečně kvalifikovaný člověk. Do řezání nejdražšího prodávaného kmene na dýhu se například zapojí odborník, který po každém řezu kmen znovu zkontroluje a dá nové pokyny obsluze stroje. Tímto způsobem bude poleno řezat alespoň osm hodin namísto méně než hodiny a proces bude velmi promyšlen."

A ceny lidové - klen až 23 000 EUR, modřín až 1 100 EUR. Tedy za 1 kubík.
To nejni zlý. :-)
+4 # schutzmeister@iex.cz 2022-04-01 12:39
Taky na Slovensku docela pařba.
Buk přidal od minulé dražby z kraje měsíce cca 20 EUR a u dubu se to odhaduje těžce - ale tak + 150 EUR.

https://www.lesy.sk/files/lesy/kontakty/oz/mapy/vihorlat/drazby-dreva/vyhodnotenie-drazby-web251500.pdf
+3 # Rensa 2022-04-02 09:32
Krása!
A o kolikže centů těch necelých 400 m3 zvedne průměrnou cenu dřeva na Slovensku při ročním etátu cca 6 mil. kůbíků?
+5 # schutzmeister@iex.cz 2022-04-02 12:31
Máte, pravdu, jako vždy...
I když těch závodů mají 12, aukce průměrně 3 ročně - tak to nějaký centík hodí.
Zkuste ale dopočíst ztrátu vlastníka třeba na LZ Židlochovice při prodeji na přímo - a přibližně známých cenách a prodeji komplet kulatiny v aukci.
Třeba u Slovenských vojenských při známém ceníku je rozdíl docela necentíkový :
tabulková cena DB - I.tř 400,-
II. 300,-
III. 200,-
a aktuální dosažené v aukci : I. 1200,-
II. 800,-
III. silné 600,-
III. slabé 350,-

To mě zrovna nepřijde jako centíky. A to určitě stálí odběratelé mají ceny ještě nižší, než tabulkové.
Někde se začít musí, nebo budete brečet o dotace pořád. Lesnictví je přeci ztrátové - ne ?
+5 # schutzmeister@iex.cz 2022-04-02 18:06
https://www.forstpraxis.de/submission-arnstein-eichenpreise-gehen-durch-die-decke/

Spessart - + 57% od podzimního prodeje.

mě to už spíš přijde, že zpracovatelé zešíleli. :cry:

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Anketa

Považujete za správné, že Lesy ČR stáhly námitky k záměru vyhlášení NP Křivoklátsko?

Poslední komentáře

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě