logo Silvarium tisk

Umiujaq (Kanada) 27. listopadu (ČTK/AFP) - Oteplování permafrostu, tedy trvale do hloubky zmrzlé půdy, je klimatickou časovanou bombou. Ovlivňuje život komunit, infrastrukturu, živočišné druhy a dokonce i stabilitu hor ležících směrem na jih. Permafrost zaujímá 25 procent nadmořského území na severní polokouli, 23 milionů kilometrů čtverečních, od Kanady po Aljašku až na Sibiř, ale vyskytuje se i v Grónsku, ve Skandinávii, v Mongolsku a v Číně, píše agentura AFP.

Tato půda, ať už v dosti tenké vrstvě nebo v tloušťce několika stovek metrů, obsahuje malé ledové částečky nebo velké masy čistého ledu. S klimatickými změnami, dvakrát rychlejšími v těchto zeměpisných šířkách než jinde, se permafrost téměř všude otepluje, říká předseda Mezinárodní asociace pro výzkum permafrostu (IPA) a profesor na Ottawské univerzitě Antoni Lewkowicz.

Rychlost tání pod zemí, která se mění v závislosti na regionu, je přitom podle něj těžké přesně zjistit. Mimo jiné ji ovlivňují také srážky a lidská činnost. Již nyní se země propadá, což se projevuje sesuvy půdy či nestabilitou silnic. V Salluitu na severu kanadské provincie Québec se již zřítila hasičská zbrojnice. Ještě včera ledové sklepy už nedokážou konzervovat zásoby.

Aljašskou dálnici v Yukonu na posledních 100 kilometrech úřady neustále s vysokými náklady opravují, připomíná podle agentury AFP Lewkowicz, který se studiem permafrostu zabývá už 40 let. Tání permafrostu rovněž urychluje erozi pobřeží.

Na Aljašce toto tání destabilizuje zemi, na které žije 100.000 obyvatel. Ohrožuje to jejich domy a poškozuje dopravní a energetickou infrastrukturu, uvedl při své zářijové návštěvě americký prezident Barack Obama.

Tento jev může rovněž postihnout ekosystémy, především vodní, a hydrologické režimy: voda, která nyní teče na povrchu, může pronikat do hloubky.

Sesuvy půdy a její sesedání v ekoregionu Peel River Plateau na severozápadě Kanady už změnily chemii místních řek. Zasaženy jsou i stromy a vzniká jev zvaný opilý les, kdy sesouvání půdy zakřivuje stromy.

V nižších šířkách ohrožuje tání permafrostu hory: v Alpách už 20 let způsobuje oslabování ledového tmele následné sesuvy. Za letošní rok jich byl rekordní počet.

"Na vysoké hory nemůžeme pohlížet jako na cosi mimořádně pevného. Často je to pouze změť skalnatých prvků, jejichž stabilitu umožňuje přítomnost ledu," říká Ludovic Ravanec z francouzského Státního ústředí vědeckého výzkumu (CNRS). "Jestliže roztaje tmel hor, mohou se na jejich svazích destabilizovat celé jejich stěny," dodává.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě