Veřejnost pobouřila informace z médií, že by jim snad myslivci chtěli zakazovat zajít si do lesa!
Vzít Čechům možnost sbírat houby, maliny a nebo procházky pod stromy? Nemyslitelné!
Bruntál – Lidé se dokonce začali podepisovat pod petici žádající zrušení novely zákona o myslivosti. To, že tahle novela zatím ještě ani není přijata, jen se o ní debatuje, autorům petice nějak nedošlo. Zato v internetové diskuzi nechybí komentáře o tom, že je to omezování svobody a lidé by pak mohli na houby chodit akorát do supermarketů. Ale vše je poněkud jinak. Návrh novely zákona obsahuje více změn, ale vášnivá debata se vede jen právě o jedné, jako by bylo pomalu cílem spíše popudit veřejnost. A především, vlastně ani nejde o žádnou změnu. Možnost vyhlásit zákaz vstupu do lesů už existuje. Myslivcům ho dává už stávající zákon o myslivosti, platný od roku 2001. Na základě žádosti uživatele honitby může zákaz vyhlásit orgán státní správy myslivosti, ten je v rámci příslušné obce s rozšířenou působností.
„Dle mě jde o nepochopení stávajícího institutu v zákoně o myslivosti a jeho novelizovaného znění. V novele je možnost zákazu ještě změkčena z žádosti na podnět uživatele honitby," okomentoval nynější mediální kauzu Tomáš Salvet, vedoucí oddělení ekologie krajiny odboru životního prostředí Městského úřadu Krnov. Právě zde by se rozhodovalo o případném zákazu vstupu do lesů.
Jak hojně oni proklínaní myslivci tento zákaz vyžadovali například v okrese Bruntál, kde je více než sto honiteb?
Vůbec! Od roku 2003, co byly zřízeny obce s rozšířenou působností, se na úřadech v Bruntále, Krnově a Rýmařově neobjevila jediná podobná žádost. Pouze v roce 2011 byly na Rýmařovsku vydány dva zákazy vstupu do lesa, nikoliv však z důvodů daných zákonem o myslivosti, nýbrž z důvodů daných lesním zákonem, a to na základě požadavků vlastníků lesa. Jednalo se o zpracování následků větrné kalamity a odstraňování souší v lokalitě turistického chodníku.
PROBLEMATICKÁ PASÁŽ
Co vlastně říká ona problematická pasáž navrhované novely zákona o myslivosti v paragrafu devět: „Z podnětu uživatele honitby může orgán státní správy myslivosti, zejména v době rozmnožování, hnízdění, kladení a odchovu mláďat nebo provádění lovů, opatřením obecné povahy nařídit přiměřená omezení nebo i zákaz vstupu do honitby nebo jejích částí, s výjimkou pozemních komunikací." Zákon tedy dává možnost v odůvodněných případech ještě více chránit v určitém období zvěř při rozmnožování a péči o potomstvo, i když přímo zákaz vstupu do lesa nebývá využíván.
„Určitě je vhodné, aby jako doposud zůstala možnost vyhlašovat na omezenou dobu zákaz vstupu do lesa, respektive do honitby nebo její části, za účelem zajištění klidu v době hnízdění a vyvádění mláďat zvěře v lokalitách, kde by intenzivní návštěvnost mohla mít významný negativní vliv na život zvěře," přimlouvá se za zachování této ochrany Jan Můčka, referent státní správy lesů a myslivosti Městského úřadu Bruntál.
Ani v případě společných lovů, honů a natláček, které se konají na konci roku, myslivci nevyužívají možnost vyhlásit zákazu, vstupu do lesů, spoléhají na to, že jsou sami schopni zajistit bezpečnost.