Tomáš Zdechovský zpochybnil přínos peněz z Norských fondů na projekt Hnutí DUHA k podpoře demokratické diskuse o budoucnosti Národního parku Šumava. Obává se, že jde o „vnucování jednostranného pohledu bez ohledu na oprávněné zájmy Šumavy". S projektem se však ani neseznámil.
Hnutí DUHA vstupuje do veřejné debaty s odborně podloženým návrhem řešení. Podle něj se má polovina národního parku ponechat nerušenému vývoji unikátní divoké přírody a druhá šetrnému hospodaření místních lidí. Návrh je založen na vědeckém posouzení šumavské přírody a inspiruje se přístupem platným v partnerském NP Bavorský les. Kromě toho nezávislá britská ekonomická studie spočetla, že rozšíření divočiny, do které přijede víc turistů, přinese místní ekonomice víc než megalomanské projekty, jako jsou sjezdařské areály či výstavba apartmánových sídlišť. Proto Hnutí DUHA také navrhuje zákaz rozprodávání státních pozemků i regulaci výstavby s ohledem na zákonem chráněné estetické hodnoty krajiny.
Nevím, co přesně by mohl být jiný oprávněný zájem v NP Šumava než ochrana přírody, která je jeho posláním. Nikomu však neupírám jiný pohled na věc. Konec konců i pan poslanec Zdechovský je placen z veřejných peněz a hájí jednostranný názor – třeba takový, že obnova památek a práce charity jsou bohulibé, zatímco ochrana přírody či ženských práv pochybné. Vyhrává-li s tím u voličů, není co namítnout. Hnutí DUHA má zase se svými projekty úspěch v otevřených grantových soutěžích a zejména u tisíců lidí, kteří naši práci pravidelně podporují.
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA