Název: 256 králů mezi stromy
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 26.07.2007
Autor: MICHAEL POLÁK
Rubrika: Kraj Liberecký
KRAJ PLNÝ PAMÁTNÝCH STROMŮ V Libereckém kraji stojí 256 památných stromů. Takové číslo je v celostátním měřítku výjimečné. V přepočtu památných stromů, skupin stromů nebo stromořadí na sto kilometrů čtverečních se Liberecký kraj řadí na 3. místo v Česku
Liberecký kraj - Když začal v Krompachu na Českolipsku vyrůstat nejstarší ze zdejší trojice památných tisů, krajská metropole Liberec byla v té době jen malou bezvýznamnou osadou pomalu se proměňující na obyčejné poddanské město. Krompašský tis červený je jedním z 256 památných stromů v Libereckém kraji. Vyplývá to z databáze Agentury ochrany přírody a krajiny. Takové číslo je v celostátním měřítku obdivuhodné. V přepočtu památných stromů, skupin stromů nebo stromořadí na sto kilometrů čtverečních se Liberecký kraj řadí na 3. místo v Česku.
Na každých sto čtverečních kilometrech Libereckého kraje najdete v průměru minimálně osm památných stromů. V takovém srovnání jsou na tom lépe už pouze Praha a střední Čechy.
Co ale vlastně památné stromy jsou? "Podle zákona mohou být památným stromem vyhlášeny dřeviny, které vynikají vzrůstem nebo věkem, tvoří významnou krajinnou dominantu, připomínají historické události, ale i zvlášť cenné nově osazené dřeviny," vysvětlil Pavel Štěrba z oddělení národní inventarizace lesů Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů ve svém článku o památných stromech v časopisu Vesmír.
Podnět k tomu, aby ten který strom byl prohlášen za památný, může podat orgánu ochrany přírody kdokoliv. Když se strom stane památným, musí se chránit. "Jeho stav se pak sleduje a průběžně se ošetřuje," připomíná Štěrba. U nás jsou za památné stromy nejčastěji vyhlášovány lípy.
Největší tis v zemi je starý více než 500 let
Krompašský tis je unikát Libereckého kraje. Jeho obvod je 457 centimetrů, jeho stáří se odhaduje na více než 500 let a jde o nejstarší tis i tis s největším obvodem v Česku. V obci Krompach se přitom nacházejí celkem tři tisy chráněné jako památné stromy. Ten nejstarší a největší roste ve východní části obce při červené turistické značce vedoucí na vrchol Hvozd za potokem u staré chalupy. V jeho blízkosti rostou další dva památné tisy o stáří zřejmě 250 let a 300 let.
Památným stromem regionu je také "Lípa u Tomášů", malolistá lípa v obci Poniklá na Semilsku. Roste tu ve stráni nad levým břehem řeky Jizery asi 7 kilometrů severozápadně od Jilemnice v ochranném pásmu Krkonošského národního parku. Lípa roste na nepřístupném soukromém pozemku, ale ze silnice je viditelná. Má obvod kmene asi 680 cm, výšku asi 30 m a odhadované stáří kolem 350 let. Z hlavního kmene vyrůstají ve výšce tří metrů tři boční větve, ale kmen samotný pokračuje do výšky patnácti metrů, kde se dál bohatě větví. Strom přisedá těsně ke stodole. Jeho zdravotní stav je dobrý.
Památným stromem je také lípa velkolistá v Pertolticích pod Ralskem, ležící při silnici z Mimoně do Velkého Grunova. Její obvod je podle dostupných údajů přes 550 centimetrů a je vysoká přes 17 metrů. Ještě větší lípa, zřejmě jedna z největších v Česku, se nachází ve Sloupu v Čechách. "Před vjezdem do statku čp. 109 stojí asi dvacet metrů vysoká chráněná lípa velkolistá, patřící k největším na severu Čech. Strom má obvod kmene přes sedm metrů a jeho stáří se odhaduje na 300 až 500 let," popisují turistické průvodce. Obrovské výšky třiceti metrů dosahuje také buk lesní u hájenky Na hrázi v Raspenavě na Frýdlantsku. Obvod stromu je šestimetrový. Jako památný strom se v regionu chrání také jasan u raně gotického hřbitovního kostela sv. Jana Křtitele v Nudvojovicích na Semilsku. Obvod stromu má šest a půl metru, výška je 32 metrů. Mezi významné stromy v regionu patří také lípa Karoliny Světlé stojící před kostelem sv. Mikuláše ve Světlé pod Ještědem. Malou vísku Kotel u Osečné na Liberecku proslavila "tisíciletá" lípa velkolistá.
Foto popis: LÍPA V PERTOLTICÍCH. Její obvod je podle dostupných údajů přes 550 centimetrů a je vysoká přes 17 metrů.
Foto popis: JASAN V NUDVOJOVICÍCH. Strom stojí u raně gotického hřbitovního kostela sv. Jana Křtitele.
Foto popis: BUK V RASPENAVĚ. Výšky 30 metrů dosahuje buk lesní u hájenky Na hrázi v Raspenavě. Obvod stromu je šestimetrový.
Foto popis: TIS V KROMPACHU. Jeho obvod je 457 centimetrů, jeho stáří se odhaduje na více než 500 let
Foto Autor - 4 X Foto - MAFA - ROMAN ČEJKA
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - liberecký kraj
Monitoring médií
- pondělí 23. prosinec 2024
- Lesy ČR řeší, jak do rozpočtu příští rok poslat sedm miliard (novinky.cz)
- ČNB vede účet 6767 právnickým osobám, z toho 41 jsou státní podniky (ČTK)
- Národní park ochrání před požáry drony (Ústecký deník)
- Drobným vlastníkům by možnost družstevního hospodářství hodně pomohla, říká lesní hospodář Pacovský (newstream.cz)
- Plzeňský kraj koupí od Lesů ČR 30 hektarů obory na Domažlicku pro střední školu (ČTK)
- Mezi lesní řemeslníky na staré Šumavě patřili také uhlíři, popeláři, smolaři a kolomazníci. Obstarávali suroviny potřebné pro další řemesla (plzenskadrbna.cz)
- Raději sázet aleje ovocných stromů než smrkové plantáže, říká geobotanik Jindřich Prach (info.cz)
- Oblast národního parku Grampians v jihovýchodní Austrálii sužuje požár (ČTK)
- pátek 20. prosinec 2024
- Situace se ve Žluticích zklidnila. Školu vede dočasně ředitel Neumann (karlovarsky.denik.cz)
- Stávka studentů ze Žlutic zabrala. Ředitelka i její zástupkyně skončily (karlovarsky.denik.cz)
Poslední komentáře
-
Raději sázet aleje ovocných stromů než smrkové plantáže, říká geobotanik Jindřich Prach (info.cz)
Přemku, to je dost neslušné, nazvat paní Nerudovou "hloupou". Bývalá ... -
EU definitivně schválila roční odklad nařízení proti výrobkům z odlesněné půdy
Jenom, jestli nás to vytrhne. :sigh: Mrkněte na nově zprovozněný hig-tech ... -
Video z obory Hukvaldy – místa, kde se snoubí myslivost, lesnictví a rybářství
Krásná obora. Jenom ta čísla zvěře mě překvapují. Zdají se mně neúnosně ... -
Raději sázet aleje ovocných stromů než smrkové plantáže, říká geobotanik Jindřich Prach (info.cz)
**vulgarismus** a jeden z mnoha zelených parazitů. Důkazem degradace ... -
Mezi lesní řemeslníky na staré Šumavě patřili také uhlíři, popeláři, smolaři a kolomazníci. Obstarávali suroviny potřebné pro další řemesla (plzenskadrbna.cz)
Na Šumavě vládne divočina - smolaři se přesunuli na východ. Tisíce ... -
Raději sázet aleje ovocných stromů než smrkové plantáže, říká geobotanik Jindřich Prach (info.cz)
A krov baráku má dotyčný z čeho? -
Drobným vlastníkům by možnost družstevního hospodářství hodně pomohla, říká lesní hospodář Pacovský (newstream.cz)
Drobným vlastníkům by možnost družstevního hospodářství hodně pomohla Ona ... -
Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb
Lázně Ripodschau - Schwarzwald - 6.12.2024 ...