logo Silvarium tisk

S podzimem je zájem o palivové dříví na maximu. Se stroji PALAX jste připraveni.

Jaroslav Drahota se dlouhá léta se svým otcem věnoval převážně těžbě dřeva. Po skokovém nárůstu cen ostatních energií se začal zabývat hlavně výrobou a dopravou palivového dřeva. Od začátku svého podnikání používají štípací stroje PALAX. O tom, jak jsou s těmito stroji spokojeni, jsme si s panem Drahotou popovídali.

  • Jak dlouho již podnikáte v oblasti těžby a zpracování dřeva?

Práce v lese mě zajímala už od dětství, kdy můj děda přibližoval dřevo s koněm. Už od střední školy jsem si občas chodil do lesa přivydělávat o víkendech, ale naplno jsem začal až v roce 2018, kdy jsem založil živnost, skončil v minulé práci a les se stal mou každodenní obživou.

  • Kdy a proč jste se rozhodli věnovat hlavně výrobě palivového dříví a jak těžké byly začátky, než jste našli své zákazníky?

V lese jsem podnikal společně se svým otcem. V tu dobu probíhala kůrovcová kalamita, a práce proto bylo víc než dost. Téměř každodenní rutina nám pomohla našetřit peníze a my stáli před otázkou, zda za ně pořídit modernější techniku do lesa (traktor), nebo se vydat trochu jiným směrem a zaměřit se na poptávku se štípaným dřevem. Volba byla jasná, štípací stroj jsme pořídili, ale největší obavy byly právě z toho, zda o hotová polínka bude zájem. Doba nám trochu nahrála tím, že do Česka přišel covid-19, lidé častěji bývali doma nebo se přesouvali bydlet na chaty, a začali proto mnohem více topit dřevem. Tudíž pár inzerátů a několik po okolí rozmístěných bannerů napomohlo k tomu, aby se zakázky na štípané dřevo navyšovaly.

  • Na základě jakých parametrů jste vybíral vhodný štípací stroj?

Při výběru stroje hrála neodmyslitelně velkou roli cena, ale také výkon, jednoduchá obsluha a průměr dřeva, jaký zvládne štípačka zpracovat.

  • Proč jste se nakonec rozhodl pro značku PALAX?

Tenkrát jsme po České republice objeli několik dodavatelů různých značek štípacích poloautomatů. Jelikož jsem vystudoval obor strojírenství, tak kvalita zpracování, masivní konstrukce a samotné provedení stroje mě zajímalo nejvíce. Proto tenkrát u mě vyhrál PALAX D360Pro+.

  • Naplnil tento stroj vaše očekávání?

Naplnil, a dokonce ještě více, než jsem čekal. Nikdo u nás nic podobného neměl, a proto nebylo divu, že se sousedé, známí a lidé z okolí jezdili dívat na stroj, který je schopný za dopoledne připravit dřevo na topení pro celou zimu.

  • Takže ho používáte dodnes?

Nepoužívám, protože ho už nemám. Stroj to byl dobrý, ale s nárůstem zakázek jsem byl nucen ho prodat a přejít tak na větší, silnější a rychlejší stroj také od značky PALAX, a to typ D410Pro+.

  • Když byste měl označit hlavní výhody stroje PALAX D410Pro+ oproti PALAX D360, jaké by to byly?

Určitě je to výkon. Palax D410Pro+ zvládne zpracovat klády o průměru 41 cm, takže
o 5 cm více než předchůdce. Má větší štípací tlak a celkově mu výkon dvou hydraulických čerpadel dodává obrovskou rychlost. Navíc na tomto stroji mám ještě funkci X-aim, kde si stroj hlídá průměr zpracovávaného dřeva a sám tak nastavuje štípací klín na střed špalku.

  • Jak je to s údržbou a servisováním stroje?

Když se nebudu bavit o klasické údržbě řetězu a lišty na zkracování dřeva, kde je to stejné jako na každé motorové pile, tak je údržba téměř nulová. Stroj pouze po práci ofouknu od pilin a je připraven na další den. Co se týče nějakých poruch nebo jednou za rok výměny hydraulických filtrů, tak mi vždy pomohli z odborného servisu z firmy P & L, spol. s r.o.

  • Zaznamenal jste nějakou závažnější poruchu?

Závažnější určitě ne. Všechno to byly pouze drobné „mouchy“ nového stroje, které se vychytaly, a od té doby vše pracuje, jak má.

  • Jakým zákazníkům byste na základě svých zkušeností tento štípací stroj doporučil?

PALAX D410Pro+ z mého hlediska dokáže oslovit jak majitele malého lesa, který si chce pro sebe zpracovávat dřevo na zimu, tak i střední až velké firmy, které se zabývají výrobou štípaného palivového dřeva. Stroj lze jednoduše připojit za traktor a dá se tak štípat dřevo i přímo v lese. Nebo lze ke stroji dodat podávací stůl, linku čistící od třísek a kůry, stroj balící polínka na paletu do sítě a pak se z něho stane výrobní linka do každodenního provozu.

Děkujeme za odpovědi, red.
www.pal.cz

Základní technické údaje PALAX D410Pro+

  • Zdroj energie: traktor (PTO), elektromotor, hybrid (PTO/elektro)
  • Šířka x hloubka x výška: 2 850 mm x 1 180 mm x 2 440 mm
  • Výkon: 11 kW, 25 A
  • Štípací síla: 13 t
  • Rychlost štípání: 2,9 s
  • Štípací klín: až 12 dílů (měkké dřevo)
  • Délka řezací lišty: 16 ”
  • Délka polena: 25–60 cm
  • Max. průměr polena: 38 cm
  • Délka dopravníku: 4,3 m
  • Prodejce P & L, spol. s r.o.

Více informací o možnostech příslušenství na www.pal.cz.

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě