logo Silvarium tisk

Osmikolový vyvážecí traktor Vimek 870.1 je tady

Uplynul více než rok od oficiálního uvedení vyvážecího traktoru Vimek 870.1 na trh.  Stroj se šířkou od 2,2 m je navržený tak, aby zaplnil mezeru ve velikostech vyvážecích traktorů, a výrobci se evidentně povedl. Zájem předčil očekávání. Roční produkce byla vyprodána během pár dní po oficiálním představení. Nový vyvážecí traktor tak dnes již pracuje v šesti zemích Evropy včetně České a Slovenské republiky. Jaké jsou první zkušenosti s novým osmikolovým vyvážecím traktorem, jsem zjišťoval u majitele stroje pana Rostislava Michálka.

Logická otázka na úvod. Proč vyvážecí traktor této velikosti?

Soustředíme se na probírky. Máme tři velikosti harvestorů, ale měli jsme pouze dvě velikosti vyvážecích traktorů. Na trhu byla díra, kdy za harvestory velikosti Rottne H8, Sampo či malý Neuson nebyl odpovídající stroj na vyvážení. Proto jsme se rozhodli pořídit Vimek 870.1.

Jaký typ práce nejčastěji děláte?

Pracujeme v porostech s téměř 100% zastoupením borovice. V minulých letech u nás byly převážně nahodilé těžby. Probírky mají zpoždění. Porosty jsou mnohdy přeštíhlené, ohrožené větrem a mokrým sněhem. Proto po nás správci lesa chtějí co nejužší linky. To platí napříč skoro celou zemí. My tu však máme ještě jednu specialitu – vysychavá stanoviště. Z toho důvodu musí být linky takové, aby se do porostů co možná nejméně pouštělo slunce. Takže co nejmenší porušení zápoje není jen z důvodu stability, ale i kvůli „hospodaření“ s vodou. Zájmy lesa a požadavky zadavatele jsou pro nás závazné, proto se musíme přizpůsobit. Navíc nám jde o dlouhodobou spolupráci a chceme být hrdí na svou práci.

Splnil nový Vimek vaši představu o velikosti a výkonu?   

Vyvážecí traktor Vimek 870.1 u nás pracuje za harvestorem Rottne H8.  Velikostně i výkonově nám k sobě pasují. Denní výkon se pohybuje od 50 do 80 m3. Stačí si nejen při regulérní práci, ale i při „cestování a sbírání“ při nahodilých těžbách. Na první pohled se může zdát, že pracujeme na rovinkách. Jsou tu ale i rokle či úžlabí. I zde si stroje navzájem stačily. Pochopitelně jako kdokoliv jiný i my jsme byli zvědavi, jak si s tím vším 55kW motor poradí. Když se k tomu ještě přidal mokrý písek, tak šlo o dobrý test. A můžeme říct, že stroj obstál. Vypadá to, že ve fabrice vše dobře spočítali. 

Jaká je ekonomika provozu?

Musím to řádně zaklepat. Zatím stroj drží. Řešili jsme jen drobnosti. Při práci máme spotřebu 3–5 litrů na hodinu práce. Po pravdě průměrná spotřeba lehce nad půl litru na m3 je příjemným překvapením a nečekali jsme to. Stroj a jeho vývoj jsme sledovali od jeho začátku. Před lety se u nás byl dokonce podívat i konstruktér z Vimeku. S pořízením jsme čekali až do doby, kdy už jich pár bude v provozu. Vyšlo na nás výrobní číslo 21. Tak snad bude platit, že „oko bere“.

Výbava stroje je neméně důležitá. Jak je spokojen váš operátor?

Vážíme si operátorů, takže necháváme stroje dobře vybavit. Vimek 870.1 nabízí prakticky vše, jako je tomu u „velkých“ strojů. Plusem je extra řiditelná zadní náprava. Pracuje na podobném principu jako spojení návěsu a kamionu. Má plně automatický režim i možnost manuálních ovládání. Zajímavostí je pak systém řízení jeřábu SCC – Smart crane control. Toto chytré ovládání samo kalkuluje a optimalizuje práci jeřábu. To u takto velkých strojů běžné není. Víte, potěší vás, když se zeptáte operátora, jak se mu to líbí, a on jen řekne: „To je pecka!“. Do stroje jsme nechali dát to, co považujeme za podstatné – lepší sedačku, sluneční clony, předehřev motoru. V podstatě vybavení jako u velkých strojů.

A jak to bude dál?

Budoucnost je černá skříňka a ta otevřít nejde. Za ty roky v lese jsme si zvykli na dynamický vývoj naší práce. Odezněla jedna kalamita a začala „normální“ práce. Před pár dny jsme se opět vrátili ke zpracovávání kalamity. Pokud „objíždíte“ a sbíráte po jednotlivých stromech a na jeden náklad najedete i více než 1,5 km, tak skutečně oceníte, že je stroj poměrně lehký, obratný a má malou spotřebu. Čas ukáže. Před koupí jsme přemýšleli, abychom nebrali jeden z prvních strojů. Pětadvacet jich už jezdí, nejsme tedy první vlaštovkou. Vimek rozhodně navýšil roční výrobu. Pokud bude vše jako dosud, budeme jen rádi.

Technické parametry Vimek 870.1

Motor – Caterpillar 55 kW

Add blue – NE

Pojezdová soustava – hydrostaticko-mechanická

Řízení – dvojité DSS (střed + zadní náprava)

Uzávěrka diferenciálu – mechanická vpředu i vzadu

Šířka – od 2,2 m

Světlost – 47 cm (38 cm pod bogie nápravou)

Hydraulický jeřáb – od Cranabu, ale optimalizovaný pro Vimek 870.1

Dosah – 6,7 m

Ovládání – SCC 

 

Ing. Tomáš Kuchta

TM Forest s.r.o.

 

  

Líbil se vám článek?
(1 hlas)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Anketa

Považujete za správné, že Lesy ČR stáhly námitky k záměru vyhlášení NP Křivoklátsko?

Poslední komentáře

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě