Přihlásit

Stát našel vodní plochy pro uložení kůrovcového dřeva, seznam ale tají (info.cz)

Ministerstvo zemědělství už vytipovalo vodní plochy, kde by mohlo být dočasně uložené dřevo, které se vytěžilo v důsledku kůrovcové kalamity. Seznam těchto míst ale ministerští úředníci tají. Důvodem může být obava, aby už předběžný záměr uložení dřeva nevyvolal paniku mezi rekreanty, rybáři a obecně lidmi v okolí vodních nádrží.

V celém procesu hledání vhodného „vodního úložiště" pro kalamitní dřevo jde o obrovské peníze. „Ponoření pod vodu" je dnes podle odborníků vlastně jedinou možností, jak zachovat v dobré kvalitě desetitisíce pokácených kmenů, pro které vlastníci lesů nemají odbyt. Podobně uchovávali dřevo po kalamitách před 100 lety i naši předci a v někde, například ve Skandinávii, Francii nebo v Bavorsku se tak děje dodnes.

Celý článek najdete zde.

Komentáře   

+12 # Starý 2020-05-27 11:18
Našim předkům na tyto úvahy a skutečnou realizaci stačilo pár dnů !!!

Našemu státu a dnešní společnosti pouhých několik let k tomu aby to bylo tajné a realizace …..ta jestli vůbec kdy bude???

Že by ti předci byli praktičtí a dělali..!!!

Dnes se předci hodnotí jako lidé co chybovali...

k tomu dnešní populace dělá co... a to má drony, harverstory, techniku nebývalých výkonů a pod., ruční práce no kdeže...

ČLOVĚČE NEZAVÍREJ OČI A HODNOŤ.
-4 # Vladimír Pelíšek 2020-06-01 10:48
Předky je třeba ctít, ale ne si je idealizovat. Předkové dělali něco lépe, něco hůře. Pracovali s obecně menším množstvím informací, než máme dnes, což omlouvá některé jejich chyby, na druhou stranu často na přírodu kašlali v mnohem větší míře.
Za mého dětství před 40 lety tak bylo třeba ještě běžné vypouštět močůvku do potoka, vozit odpadky někam do lesa, vytvářet stahektarové megalány v zemědělsky nevyhovujících podhorských oblastech, a to scelováním stávajících polí. Tehdy to bylo běžné dnes by tyto činy bez pokuty či něčeho horšího neprošly.
O smrkařském hospodaření, které často naprosto nebralo ohledy na lesní stanoviště, už ani nemluvě. Předkové před několika desítkami či stovkami let nebyli polobozi, ale ani zločinci - pouze žili v jiné době a řešili tudíž jiné problémy.
Některé věci, na které dnes horko-těžko znovu přicházíme, ovšem ti osvícenější věděli už tehdy. Třeba to, že lidé nejsou zvědaví při své rekreaci v lesích na rozpálené holé pláně se smrčky, střídané přehoustlými porosty, kde aby sis i v poledne rozsvítil, pokud si chceš přečíst knížku. Takto Tomáš Baťa už v roce 1927 vykoupil několik stovek hektarů lesa u Zlína od barona Haupta, a s poukazem, že lesy, do nichž si chodí lidé po práci odpočinout, by měly mít především "lázeňský" charakter, okamžitě zakázal holoseče. Baťa zemřel, jeho závody byly znárodněny, les dostal do péče socialistický lesník, a i zde se výsledek dostavil - z krásných porostů obdélníčky a čtverce věkových tříd, a přestože jde o 300 m.n.m. v Karpatech, tak převážně smrk. Pro mě je tento přístup vrcholem hnusu a pohrdání vůlí občanů, obyvatel tohoto státu.
Lesy se pak vrátily městu, smrk zreznul a dnes se tam opět hospodaří tak, jak by se mělo. Na smrkových pláních se zelenají čerstvě vysázené duby, mezi náletovými buky, pečlivě ochráněnými při těžbě. Jen tu a tam pár smrkových kmenů s vyhnilým jádrem ležících někde u cesty upomíná na dobu 50.-70.let minulého století, jako na černou můru na tváři krajiny.
+6 # Starý 2020-06-02 08:12
Ano, p. Pelíšku,
tak budeme hodnotit dobu před 40 lety !!!
Copak asi obsahovala ta močka-bylo to hnojivo bez chemie a přírodní-bez antibiotik a v malém množství-kolik tehdejší člověk vyprodukoval odpadní vody a kolik v tom bylo mýdla, čistících prostředků, pracích prášků a dalších "přírodních" věcí a produktů. Oproti dnešní "zdravé" době.
I bych rád četl vědecky posouzeno, kolik odpadu například plastů vyprodukoval a vyvezl před 40 lety člověk do lesa a kolik jich byl v průměru schopen koupit - ve srovnání s dnešní dobou.

Ty poměry by byli asi nesrovnatelné?

"Socialistickému lesníku" jistě nepochlebuji, ale co se mu jistě nepovedlo - že zničil pár hektarů lesa-i to je možné a vidím, že i dnešní lesník ale zejména stavební loby ničí i podstatně více lesů!!!
Ale co se "socialistickému lesníku" zcela jistě nepovedlo, je že nezničil lesy v celém státě a to během pár let !!!! A to včetně všech věkových tříd....a prakticky i dřevin-vidím usychající stromořadí a to bez ohledu na suché období, ale usychající již cca 20 let na používané defolianty na polích a kdo s tím co dělá???

Za vše může lesník....že?
Copak asi ty defolianty dělali s okraji lesů!!!
Nešlo o základ stability celého lesa!!!

Asi jsem vždy špatně vnímal mé učitele a předky-že?

No na stará kolena se musím učit jiné věci , zcela jistě objektivně pravdivé v podání našich v praxi zkušených "vědců".

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

Lesnictví

Ve čtvrtek 9. 7. Vojenské lesy a statky ČR (VLS) slavnostně otevřely nové návštěvnické středisko Olšina s naučnou stezkou, které mohou nově využívat návštěvnici i...

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnictví

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ! Zodpovězte správně otázky v soutěžním formuláři a budete zařazeni do slosování o spoustu zajímavých cen.Soutěžit můžete od 1. 7. do...

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Lesnictví

Aktualizováno. Úřady nebudou muset každých pět let nechávat vypracovávat posudky, aby se zjistilo, kolik má být v honitbě zvěře. Tuto povinnost, která ale zatím nezačala...

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Lesnictví

Na podporu lesního hospodářství by měl stát od příštího roku přispívat o 2,5 miliardy korun více než letos, kdy je to 1,15 miliardy korun. Peníze...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby