Přihlásit

Naděje umírá poslední. Zalesňování je šancí k záchraně klimatu (pozitivni-zpravy.cz)

Nová švýcarská studie potvrdila to, v co klimatologové dosud jen doufali. Zalesňování je nejúčinnějším opatřením k záchraně klimatu, aniž by omezovalo města nebo zemědělství.

Výsledky studie technické vysoké školy v Curychu, otištěné v prestižním magazínu

Science, sebraly vítr z plachet všem skeptikům. Sázení stromů se totiž ukázalo být nejen účinnou zbraní, která může zvrátit katastrofické scénáře o zkáze našeho klimatu, ale je také možné a udržitelné. Na Zemi podle expertů může být ještě o třetinu více lesů, než je tomu nyní, a to bez újmy pro města či zemědělskou půdu.

Celý článek najdete zde.

Komentáře   

+4 # najše 2019-07-12 23:11
Kdo se zaříkává bezzásahovostí, tomu takové a podobné studie vadí. V hlubší rovině jde potom o to, že někteří vědci by rádi pozorovali tzv. přírodní destrukci ekosystému až do konečného stádia a přitom by stále tvrdili, že přírodní procesy přece musí nakonec vyhrát a je nepřípustné do nich zasahovat, protože příroda bez člověka ví nejlíp, co kdy dělat.

Pokud se však ukáže, že obyčejný makáč se sekeromotykou udělá víc pro přírodu než přírodovědec, který se rozhodl, že zasvětí život bádání o nerušených přírodních procesech, tak tady máme zásadní otázku, "K čemu má vlastně věda sloužit???". Protože jsem dost zblízka poznal řadu šumavských vědců, kteří vyčerpali řádově už jednotky miliard korun na výzkum na Šumavě, tak tleskám shora uvedeným Švýcarům hodně nahlas !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!
+3 # Starý 2019-07-12 10:26
Zalesńování, ano, ale zmáknul někdo už konečně vliv měst a zemědělské půdy na tyto i současné lesní porosty, které v současné době zápasí se splachy zemědělské půdy do lesů, úbytkem hrabanky a živné vrstvy lesní půdy vlivem splachů, zasažením hnojivy, chemií a vypouštěním kejdy a pod.
K tomu se mlčí, do lesů steče a les si poradí.....
Hanba ... pro tento stát a jeho vedení.
Specielně pro pana Pelíška, kde je reálná újma za poškozování lesů, ale i jiných stromů v krajině ostatními činnostmi, zejména zemědělstvím, které požívá výrazné plošné dotace, újmy a další.
To abychom nevyšli ze zvyku a porovnání ze strany naší společnosti!
Hned navrhnu, že začnu ve stráních, roklích v lesích pěstovat kukuřici a až vše dokoná příroda, tak budu živ jen z dotací a újm, to se budu mít a rokle, ty poskočí do polí a národ ať hladoví a žízní.

Tam asi směřujeme, tak mi prosím všichni promiňte tu ironii.
+3 # Vladimír Pelíšek 2019-07-12 11:01
To není ironie, to je kouzlo nechtěného. Někdy je opravdu lepší mlčet, než psát o tom, jak hnojiva z polí poškozují lesy. Asi žiješ na trochu jiné planetě, ale mým lesům hnojení spíš svědčí - jestli to nebude tím, že se jedná stejně jako u kukuřice o rostliny? Kdybych pohnojil hraboše nebo kunu, asi by to bylo jiné;-)
A chemie? Co to je podle tebe? Ale zjednodušme to: umíš i něco jiného než nadávat na zemědělství? Kdybys diskutoval na stránkách pro ženy jejich partnerské problémy, zatáhl bys dotace i tam? Věřím, že ty ano.
+5 # Starý 2019-07-12 11:09
O..ˇo už jste někdy zalesnil vedle pole a to řádně hnojeného a to i s lesem cca 20 metrů do lesa.
Asi ne.
Tak realita, ano, první 2-3 roky to odrůstá nádherně a pak první mokro, vítr a vše leží.
Kořeny jen na vrchu, hmoty nahoře fůra a stromy leží jak domino.
No a začíná se znova a znova.
To je realita.
A jdu si chvilku ulevit na stránky pro ženy, tam to někdy dává větší smysl.
Jsou jistě inteligentnější než orangutani jako já .
+4 # Vladimír Pelíšek 2019-07-12 11:13
To je obecný problém zalesňování zemědělských půd, který ale nemá se splachy hnojiv či chemických prostředků z polí naprosto nic společného.
Protože toto se děje i vedle pole "řádně nehnojeného".
Dostudujte. doporučuji opravdu ty stránky pro ženy, tam vás ještě neznají a když nebudete mluvit o dotacích, máte aspoň tam šanci zabodovat.
+6 # Starý 2019-07-12 11:23
Nemluvil jsem o zalesnění zemědělské půdy, ale o vlivu na stoleté i mladé porosty.
Už jste někdy kácel pod polem stoletý les?
Asi ne.... tak někdy koukněte a porovnejte podíl hnilob!
Doporučuji.
O body u žen ve svém věku moc nestojím ale s dotacemi bych věřím u některých zabodoval... jako lesník jistě ne, ty jsou v háji, ale zkusím se vydat za zemědělce, to je dnes zlatý důl.
-3 # Vladimír Pelíšek 2019-07-12 11:31
Zemědělci pouze - svým způsobem - zneužívají systém tak, jak je nastavený.
Stejně tak ho - zase ovšem svým způsobem, odlišným od toho zemědělského - zneužívají lesníci.
Abys zabil obludu, musíš jí osekat kořeny, ne větve. Pálíš pořád úplně špatným směrem.
Kdybys byl ty zemědělec, choval by ses úplně stejně jako oni, pokud bys měl tu příležitost.
Ano, už jsem tam kácel. Ale řeknu ti to takto: - pouze úplný osel by vysázel les PŘÍMO pod zemědělským polem.
Komu by to aspoň trochu pálilo, nechal by tam nárazníkový "plášť" z měkkých a náletových dřevin, který by ten les od toho pole odizoloval.
Takže kdo byl tím oslem? Ten, kdo tam ten les takto hloupě vysázel a nevěděl, že to bude problém.
+7 # Starý 2019-07-12 12:25
No člověk se učí, ale co bude za sto let?
Ten pás jsem také zkusil, ale orba těsně kolem kořenů, tlak zvěře a dávka hnojiv udělalo své.
Ovšem hnojiva protékají čím dál a dál.

No a k předkům, když lesy sázeli, tak nad nimi měli svá políčka, meze, cesty a další. Tak mohli těžko něco co je dnes předpokládat a jde opět o stát, jak se vším nakládá...a kam směřuje legislativa...
Tak nevím, kdo je větší osel???

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnictví

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ! Zodpovězte správně otázky v soutěžním formuláři a budete zařazeni do slosování o spoustu zajímavých cen.Soutěžit můžete od 1. 7. do...

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Lesnictví

Aktualizováno. Úřady nebudou muset každých pět let nechávat vypracovávat posudky, aby se zjistilo, kolik má být v honitbě zvěře. Tuto povinnost, která ale zatím nezačala...

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Lesnictví

Na podporu lesního hospodářství by měl stát od příštího roku přispívat o 2,5 miliardy korun více než letos, kdy je to 1,15 miliardy korun. Peníze...

MZe: listnáčů se v roce 2019 vysadilo třikrát více než smrku

MZe: listnáčů se v roce 2019 vysadilo třikrát více než smrku

Lesnictví

Loni vysázeli lesníci v českých lesích rekordních 111,6 milionů listnáčů, zatímco smrků bylo 36,1 milionů sazenic (v roce 2018 bylo vysázeno 74 milionů listnáčů a...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby