Nová švýcarská studie potvrdila to, v co klimatologové dosud jen doufali. Zalesňování je nejúčinnějším opatřením k záchraně klimatu, aniž by omezovalo města nebo zemědělství.
Výsledky studie technické vysoké školy v Curychu, otištěné v prestižním magazínu
Science, sebraly vítr z plachet všem skeptikům. Sázení stromů se totiž ukázalo být nejen účinnou zbraní, která může zvrátit katastrofické scénáře o zkáze našeho klimatu, ale je také možné a udržitelné. Na Zemi podle expertů může být ještě o třetinu více lesů, než je tomu nyní, a to bez újmy pro města či zemědělskou půdu.
Celý článek najdete zde.
Komentáře
Pokud se však ukáže, že obyčejný makáč se sekeromotykou udělá víc pro přírodu než přírodovědec, který se rozhodl, že zasvětí život bádání o nerušených přírodních procesech, tak tady máme zásadní otázku, "K čemu má vlastně věda sloužit???". Protože jsem dost zblízka poznal řadu šumavských vědců, kteří vyčerpali řádově už jednotky miliard korun na výzkum na Šumavě, tak tleskám shora uvedeným Švýcarům hodně nahlas !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!
K tomu se mlčí, do lesů steče a les si poradí.....
Hanba ... pro tento stát a jeho vedení.
Specielně pro pana Pelíška, kde je reálná újma za poškozování lesů, ale i jiných stromů v krajině ostatními činnostmi, zejména zemědělstvím, které požívá výrazné plošné dotace, újmy a další.
To abychom nevyšli ze zvyku a porovnání ze strany naší společnosti!
Hned navrhnu, že začnu ve stráních, roklích v lesích pěstovat kukuřici a až vše dokoná příroda, tak budu živ jen z dotací a újm, to se budu mít a rokle, ty poskočí do polí a národ ať hladoví a žízní.
Tam asi směřujeme, tak mi prosím všichni promiňte tu ironii.
A chemie? Co to je podle tebe? Ale zjednodušme to: umíš i něco jiného než nadávat na zemědělství? Kdybys diskutoval na stránkách pro ženy jejich partnerské problémy, zatáhl bys dotace i tam? Věřím, že ty ano.
Asi ne.
Tak realita, ano, první 2-3 roky to odrůstá nádherně a pak první mokro, vítr a vše leží.
Kořeny jen na vrchu, hmoty nahoře fůra a stromy leží jak domino.
No a začíná se znova a znova.
To je realita.
A jdu si chvilku ulevit na stránky pro ženy, tam to někdy dává větší smysl.
Jsou jistě inteligentnější než orangutani jako já .
Protože toto se děje i vedle pole "řádně nehnojeného".
Dostudujte. doporučuji opravdu ty stránky pro ženy, tam vás ještě neznají a když nebudete mluvit o dotacích, máte aspoň tam šanci zabodovat.
Už jste někdy kácel pod polem stoletý les?
Asi ne.... tak někdy koukněte a porovnejte podíl hnilob!
Doporučuji.
O body u žen ve svém věku moc nestojím ale s dotacemi bych věřím u některých zabodoval... jako lesník jistě ne, ty jsou v háji, ale zkusím se vydat za zemědělce, to je dnes zlatý důl.
Stejně tak ho - zase ovšem svým způsobem, odlišným od toho zemědělského - zneužívají lesníci.
Abys zabil obludu, musíš jí osekat kořeny, ne větve. Pálíš pořád úplně špatným směrem.
Kdybys byl ty zemědělec, choval by ses úplně stejně jako oni, pokud bys měl tu příležitost.
Ano, už jsem tam kácel. Ale řeknu ti to takto: - pouze úplný osel by vysázel les PŘÍMO pod zemědělským polem.
Komu by to aspoň trochu pálilo, nechal by tam nárazníkový "plášť" z měkkých a náletových dřevin, který by ten les od toho pole odizoloval.
Takže kdo byl tím oslem? Ten, kdo tam ten les takto hloupě vysázel a nevěděl, že to bude problém.
Ten pás jsem také zkusil, ale orba těsně kolem kořenů, tlak zvěře a dávka hnojiv udělalo své.
Ovšem hnojiva protékají čím dál a dál.
No a k předkům, když lesy sázeli, tak nad nimi měli svá políčka, meze, cesty a další. Tak mohli těžko něco co je dnes předpokládat a jde opět o stát, jak se vším nakládá...a kam směřuje legislativa...
Tak nevím, kdo je větší osel???