logo Silvarium tisk

Zemřel Karel Schwarzenberg, státník evropského významu, ale také lesník

Ve věku 85 let zemřel 11. 11. ve Vídni Karel Schwarzenberg, jedna z nejvýraznějších osobností české polistopadové politické scény, někdejší ministr zahraničí, spoluzakladatel a předseda TOP 09 a senátor. Ochranu životního prostředí, krajiny, vod a lesů považoval za zásadní politický úkol a prioritu programu TOP 09.

Karel Schwarzenberg. Foto: archiv TOP09 Karel Schwarzenberg. Foto: archiv TOP09

Osobní údaje

Narodil se 10. prosince 1937 v Praze jako nejstarší syn Karla Schwarzenberga a jeho manželky Antonie. V prosinci 1948 museli opustit republiku a uchýlit se do zahraničí. Ve Vídni a Štýrském Hradci studoval práva a v Mnichově lesnictví. Kvůli předčasné smrti svého adoptivního otce Jindřicha Schwarzenberga musel studia přerušit a začít hospodařit na rodinných statcích v Rakousku a Bavorsku.

Profesní a veřejná činnost

Jako předseda Mezinárodního helsinského výboru pro lidská práva se zejména v 80. letech zasazoval o dodržování lidských práv v Evropě. O otázce lidských práv jednal v bývalém SSSR, v Bulharsku, v Kosovu a také u nás.

V rodinném sídle v Bavorsku založili společně s doktorem Vilémem Prečanem na podporu československého exilu a disentu Československé dokumentační středisko (archiv tehdy zapovězené literatury). Sbírka je dnes součástí Národního muzea a je uložena v Praze.

Na podzim roku 1989 se vrátil do vlasti a 10. července 1990 byl jmenován kancléřem prezidenta republiky. Z funkce kancléře odešel v roce 1992 v souvislosti s abdikací prezidenta Václava Havla. V letech 1992 až 2004 se věnoval řízení rodinného podniku, tedy hlavně lesnictví a údržbě jemu svěřených památek. V listopadu 2004 byl zvolen senátorem, 9. ledna 2007 byl jmenován ministrem zahraničí ČR, do vlády byl nominován Stranou zelených.

V červnu 2009 spolu s Miroslavem Kalouskem zakládá stranu TOP 09. V květnových volbách v roce 2010 byl zvolen poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Od 13.7.2010 do července 2013 byl ministrem zahraničních věcí České republiky a prvním místopředsedou vlády.

V září 2011 se s podporou své strany TOP 09 rozhodl kandidovat na prezidenta České republiky v historicky první přímé volbě konané roku 2013. V druhém kole však neuspěl.

V předčasných volbách v říjnu 2013 byl zvolen poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. V prosinci 2015 již neobhajoval křeslo předsedy TOP 09 a byl zvolen čestným předsedou strany. V roce 2017 byl opět zvolen poslancem a jako 79letý se stal nejstarším zvoleným poslancem v historii. V roce 2021 už poslanecký mandát neobhajoval.

Letos získal Schwarzenberg od prezidenta Petra Pavla Řád Bílého lva za zásluhy o stát v oblasti politiky. Ocenění za něj převzal kvůli zdravotnímu stavu jeho syn Jan.

Konzervativní přístup k ochraně přírody

Téma ochrany přírody vnímal Karel Schwarzenberg vždy silně:

„Ochrana životního prostředí je bytostně konzervativní téma, kde by neměly mít své místo nebezpečné a militantně prosazované experimenty.

V roce 2011 se jako ministr zahraničních věcí v rozhovoru s Čestmírem Klosem vyjádřil k tehdy vyhrocené situaci v národním parku Šumava a apeloval na dodržování pravidel postavených na bezzásahovosti:

„V národním parku musíme dodržovat pravidla postavená na bezzásahovosti. Nebo máme hospodářské lesy, eventuálně nějakou zónu mezi tím, a tam můžeme zasahovat. Když to všechno pomícháme, vytvoříme paniku. Jediný, kdo z toho má opravdu výhodu, je ten, kdo dřevo dostane do ruky.“

Celý rozhovor Karel Schwarzenberg: Šumava je nejlákavější kořist najdete zde

Byl také známý svým angažovaným přístupem k otázkám udržitelnosti. Podporoval projekty zaměřené na moderní energetiku s cílem snižovat emise. V roce 2005 hlasoval pro tehdy neoblíbený zákon o obnovitelných zdrojích.

Správa majetku

Převážnou většinu rodového majetku v Rakousku a Německu spravuje schwarzenberská nadace, v čele jejíž správní rady stojí syn Karla Schwarzenberga Jan. Ten řídí rovněž společnost Orlík na Vltavou, která v Česku spravuje majetek Schwarzenbergů, tedy obhospodařuje lesy a zemědělské plochy.

Restituční nárok na lesní majetek vznikl v roce 1992, v roce 1993 se začal majetek postupně vydávat a nabrali se první zaměstnanci. К 1. 1. 1994 bylo obnoveno samostatné obhospodařování lesů. Prvním ředitelem společnosti Orlík na Vltavou byl Josef Vovesný, který spolu s Karlem Kovářem, svým zástupcem, obnovili a zajistili řádné hospodaření dle dlouhodobých záměrů vlastníka, kterými byly:

– bezpodmínečná rentabilita hospodaření jako celku;
– hospodaření v lese v souladu se zákonnými předpisy;
– zlepšení stability a zdravotního stavu lesa, podstatné zvýšení podílu listnáčů a znovuzavedení jedle bělokoré;
– soběstačnost ve vlastní výrobě sazenic; 
– chov kvalitní zvěře;
– v rybářství intenzivní chov tržních ryb, rozšíření sortimentu;
– zpracování suroviny na polotovar, případně hotový výrobek (dříví, ryby, zvěřina).

Rozhovor ze seriálu Lesnické práce „Historie a současnost šlechtických lesních majetků“ s Ivanem Bambuškarem, ředitelem lesní správy Orlík nad Vltavou, najdete zde

Citace z knih a medií

Karel Hvížďala – Knížecí život (datum vydání 1989)

„…V občanském průkaze mám napsáno Forst und Gastwirt, tedy lesník a hospodský.
Dobře, tohle máte napsáno v průkaze, ale kdybyste měl sám sebe definovat, co byste o sobě řekl?
To jsem si tam sám nechal napsat…“

Vladimír Votýpka – Návraty české šlechty (datum vydání 2002)

„A pokud se týká lesů, to bylo různé. Na Křivoklátsku byly, podobně jako u Jeronýma Colloreda-Mansfelda, ve velice dobré stavu, na Žďársku taky, ovšem Orlík, to je zvláštní kapitola. Jednak tam došlo k několika přírodním kalamitám a mimo to orlické lesy trpěly tím, že to byl, jak známo, stranický a vládní prostor, tudíž, abych to tak nazval zájmová oblast, kde šlo především o myslivost, takže se neúměrně zvýšily stavy vysoké. Jak mi kterýsi z hajných později líčil – pokud nepadla rána do dvaceti minut, bylo zle.“

Kateřina Perknerová – Schwarzenberg: V Rakousku mě před 50 lety nazývali Červeným princem (13. 6. 2012, celý rozhovor zde)

„Já jsem, co jsem, nic jiného. Do žádné škatulky se nevejdu. V poválečné době s tou velkou bídou a pak během studentského hnutí v západní Evropě v roce 1968 mě oslovila spousta sociálnědemokratických myšlenek a mezi jejich nositeli mám dodnes plno kamarádů. Pak jsem rozumem, neboť jsem lesník, pozoroval změny v přírodě a zezelenal jsem. To je ale spíš životní postoj než politická orientace. Víte, na rozdíl od své matky nebo sestry, které všechno viděly černobíle, já vždycky rozeznával různé odstíny šedi. A tak jsem ke stáru skončil jako liberál.“


Podle karelschwarzenberg.cz, vlada.cz, mzv.cz, top09.cz a dalších zdrojů, red.

Líbil se vám článek?
(2 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Dobrá věc se podařila

Dobrá věc se podařila

Zobrazení: 4126

Filip je mladý lesník a myslivec, student lesnické fakulty, který při práci v lese utrpěl těsně před...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 3265

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Slovenská firma chce po Lesích ČR 220 mil. za nedodané dřevo, podnik to odmítá

Slovenská firma chce po Lesích ČR 220 mil. za nedodané dřevo, podnik to odmítá

Zobrazení: 3112

Okresní soud v Hradci Králové dnes začal projednávat žalobu slovenské společnosti Drevoindustria Smolenice na státní podnik...

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Zobrazení: 3095

Video a anketa uvnitř. „Nerozumím převládajícímu paradigmatu středoevropského lesnictví a ochrany přírody, které zdůrazňuje, že lokální...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2976

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Letošní Cena Ing. Jiřího Nováka byla udělena Pavlu Bednářovi za výzkum modřínu

Letošní Cena Ing. Jiřího Nováka byla udělena Pavlu Bednářovi za výzkum modřínu

Zobrazení: 2865

Projekt „Možnosti využití modřínu opadavého v českých lesích pod dopadem klimatické změny“ realizovaný v rámci Výzkumného...

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě