Přihlásit

V lesích Vysočiny i jižní Moravy loni stouplo množství vytěženého dříví

Na jižní Moravě se loni vytěžilo 1,32 milionu metrů krychlových dřeva, což je nejvíce za posledních deset let. Těžba dřeva v lesích Vysočiny se minulý rok zvýšila o čtvrtinu na 1,868 milionu metrů krychlových a byla nejvyšší za několik let. Přispěly k tomu polomy a rozvoj kůrovce.

Doporučený V lesích Vysočiny i jižní Moravy loni stouplo množství vytěženého dříví

Jižní Morava

Zásadně se proti předchozím letům zvýšila nahodilá těžba, tedy ta, která reaguje na přírodní či hmyzí kalamity. Tvořila téměř dvě třetiny a taktéž byla za deset let největší, vyplývá z dat, která zveřejnil Český statistický úřad. Důvodem jsou kumulující se důsledky dlouhodobého sucha, které panuje od roku 2015. Oslabené lesy tak hůře čelí jak větrným kalamitám, tak kůrovci. Celková těžba dřeva v ČR loni činila 19,39 milionu metrů krychlových.

Vyšší podíl nahodilé těžby loni vykázal už pouze Olomoucký a Moravskoslezský kraj, kde se obrovské plochy lesů změnily v holiny kvůli suchu a následnému napadení kůrovcem. Na jižní Moravě odpovídá objemu nahodilé těžby i podíl dřevin. Z celkové těžby tvořily 78 procent jehličnany. Drtivou většinu přitom tvoří smrk jako strom nejnáchylnější na důsledky změny klimatu. Podíl jehličnanů na jižní Moravě je přitom méně než poloviční, listnaté lesy tak odolávají mnohem lépe.

Z listnatých stromů se loni těžil nejvíce buk, jeho podíl na celku byl 7,1 procenta, buk tvořil podíl 6,5 procenta.

Nově se loni v kraji zalesnilo 1584 hektarů a upřednostňovaly se listnaté dřeviny s podílem 57 procent, nejčastěji to byl dub. Následovaly buk a javor. Z jehličnanů se opět nejčastěji vysazoval smrk.

V kraji se také zvýšily škody, které lesníkům dělá přemnožená zvěř. Loni činily čtyři miliony korun, o desetinu meziročně více. Celkově v republice zvěř udělala škody za 34,5 milionu.

Vysočina

Objem vytěženého dřeva poškozeného hmyzem se v tomto kraji v meziročním porovnání více než zdvojnásobil a ještě o něco větší nárůst se týkal těžby v důsledku živelních pohrom, jako byla říjnová vichřice Herwart. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila jihlavská správa Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Situace v lesích je kvůli pokračujícímu suchu obtížná i letos. Ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO) vyzval při návštěvě Vysočiny minulý týden starosty, aby netěžili zdravé stromy v obecních lesích, pokud nemusí. Zvyšovali by tím podle něj přetlak dřeva na trhu. V nejhorším stavu jsou na Vysočině lesy na Třebíčsku, kde delší dobu usychají i borovice.

Na Vysočině loni lesy zabíraly 207 441 hektarů pozemků. Mezi kraji to byl čtvrtý největší podíl z celkové výměry lesů v Česku. Objem vytěženého dřeva za minulý rok byl na Vysočině podle statistiků nejvyšší od vzniku kraje v roce 2000. Statistici uvádějí těžbu dřeva bez kůry.

Zpracovaná nahodilá těžba, která zahrnuje i stromy poškozené větrem a kůrovcem, se v tomto kraji v porovnání s rokem 2016 vloni zvýšila o více než dvě třetiny na 1,141 milionu metrů krychlových dřeva. Objem dřeva poškozeného hmyzem z toho představoval 540 220 metrů krychlových. Dřeva poničeného živelními pohromami loni lesníci na Vysočině vytěžili 451 403 metrů krychlových, skoro dvaapůlkrát víc než v roce 2016.

V lesích Vysočiny převažuje smrk. Listnaté dřeviny představovaly jen 2,6 procenta loňské těžby v kraji. Jejich sazenice loni dělníci nasázeli na čtvrtinu z 1167 čerstvě zalesněných hektarů půdy na Vysočině.

Roční těžba dřeva v lesích na území Kraje Vysočina. Zdroj: ČSÚ

  2017 2016 2015 2014
Těžba dřeva celkem (m3) 1,868.324 1,490.520 1,406.722 1,461.000
Zpracovaná nahodilá těžba (m3) 1,141.100 682.043 680.921 338.837
-živelní (m3) 451.403 187.257 417.069 249.683
- hmyzová (m3) 540.220 250.687 130.462 41.648

Podle ČTK, red.

Naposledy změněno: čtvrtek, 07 červen 2018 09:27

(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Stát by měl dát lesníkům náhrady kvůli kůrovci, vládě to doporučili poslanci

Stát by měl dát lesníkům náhrady kvůli kůrovci, vládě to doporučili poslanci

Lesnictví

Aktualizováno. Stát by měl letos uvolnit na pomoc vlastníkům lesů kvůli kůrovcové kalamitě podle sněmovního petičního výboru nejméně tři miliardy korun. Členové výboru to doporučili...

Cena lesů za časů kůrovce

Cena lesů za časů kůrovce

Lesnictví

Od roku 2018 se začínají objevovat informace, že by se někteří vlastníci lesa mohli pod tlakem problémů s kůrovcem začít zbavovat lesa pod cenou. Podle...

Poslaneckou úpravu lesního zákona vláda podpořila

Poslaneckou úpravu lesního zákona vláda podpořila

Lesnictví

Aktualizováno. Ministerstvo zemědělství možná dostane pravomoc zasahovat v případě mimořádných situací nad rámec zákona hospodaření s lesy s cílem co nejvíce omezit škody. Vláda na...

Vznikla Lesnická výzva, připojit se můžete i vy!

Vznikla Lesnická výzva, připojit se můžete i vy!

Lesnictví

Lesnická výzva je společným prohlášením profesních lesnicko-dřevařských organizací a dalších subjektů s vazbou na lesnictví, které upozorňují na obrovská rizika, jež může přinést podcenění dopadů současné...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby