logo Silvarium tisk

Soud nařídil MŽP zrušit plán péče pro NP Šumava

Aktualizováno. Pražský městský soud nařídil ministerstvu životního prostředí (MŽP), aby zrušilo plán péče o šumavský národní park na léta 2014 až 2017. Vyhověl žalobě několika obcí, které mimo jiné uváděly, že jim plán brání v rozvoji a omezuje obyvatele parku.

Kopii rozsudku ČTK poskytl starosta Modravy a předseda Svazu obcí NP Šumava Antonín Schubert. Rozsudek vítá, obce podle něj ani nedoufaly, že by jim mohl soud vyhovět v celém rozsahu žaloby. MŽP může podat kasační stížnost k Nejvyššímu správním soudu.

Plán péče stanovuje úkoly pro ochranu ekosystémů, rostlin a živočichů. Určuje formu péče o les či vzhled krajiny a formuje podmínky pro dopravu, turistiku a hospodaření na území parku. Obce žalovaly ministerstvo proto, že změnilo původní dohody s obcemi a prý odmítlo další diskusi.

"Nám dali k projednání nějaký dokument, ten pak svévolně změnili a schválili úplně jinou podobu dokumentu," řekl dnes ČTK Schubert. Ministerstvo už dříve uvedlo, že postupovalo ohledně Plánu péče k NP Šumava plně v souladu se zákonem. "Ministerstvo jen čistě arogantně, z titulu arogance státní moci řeklo: 'my prostě na nějaký šumavský lid nebudeme brát ohled a schválíme tu podobu, kterou uznáme my a naši přátelé za vhodnou, a ne tu, jakou bychom měli podle zákona projednat'," namítá Schubert.

Pod žalobu se podepsali představitelé Železné Rudy, Srní, Modravy, Stožce a Hartmanic. Podle Schuberta tento krok podporují i další obce a města a také se za něj staví Svaz obcí národního parku Šumava. Žalující straně nejvíc vadil fakt, že Šumava by se prý měla stát veřejnosti téměř nepřístupnou a velmi uzavřenou oblastí. "MŽP úplně změnilo koncepci péče o ten národní park. Úplně vymazalo z plánu péče zonaci, dalo tam nějaké dílčí plochy, které před tím s nikým neprojednávali. My považujeme zonaci za základní územní strategii území, protože zonaci každý rozumí," řekl Schubert. Ministerstvo také podle něj vymazalo z plánu péče návštěvnickou infrastrukturu - poválkové chodníky, naučné stezky, oproti předchozí dohodě snížilo zemědělské využívání krajiny.

Na Šumavě proti sobě stojí dva veřejné zájmy. Jedním z nich je zájem mít národní park a druhým je existence a život obcí, tvrdí Schubert. "My jsme chtěli, aby tyto dva veřejné zájmy plán péče pojmenoval, a MŽP nám řeklo, že na to nemá metodiku a že to pojmenovávat nebudou," dodal.

Reakce MŽP na rozsudek Městského soudu v Praze k Plánu péče NP Šumava 2014 - 2017

Rozsudek městského soudu v Praze byl v pátek 12. 12. zveřejněn na webových stránkách soudu. MŽP nemá v současné chvíli k dispozici odůvodnění rozsudku. Proto další právní kroky, včetně možné kasační stížnosti, budeme zvažovat až po doručení kompletního spisu ve lhůtě do 30 dnů od vydání rozsudku.

 

V souvislosti s rozsudkem soudu se v médiích objevily velmi nepřesné informace o významu a funkci plánu péče. Plán péče je ryze odborným „provozním“ dokumentem, podle kterého postupuje Správa NP při péči o území národního parku. Plán péče v žádném případě nesouvisí se zákazy či omezeními vstupu do parku. Ty jsou řešeny zákonem o ochraně přírody a krajiny a jeho vyhláškami (např. o zonaci), které platí a budou platit i nadále bez ohledu na platnost Plánu péče.

 

Podle TZ MŽP (16. 12. 2014), red.

 


Nynější plán byl jen do roku 2017. Soud ministerstvu uložil, aby pokračovalo v projednávání návrhu Plánu péče o Národní park Šumava na období od roku 2014 až do roku 2028, který schválila rada národního parku 20. června 2013.

Pokud jde o plán na léta 2014 až 2017, soud dospěl k závěru, že sepsáním protokolu o jeho schválení ministerstvo nezákonně zasáhlo do práv žalobců. Nařídil proto, aby protokol ministerstvo zrušilo, informovalo o tom dotčené obce a kraje a následně napadený plán odstranilo z Ústředního seznamu ochrany přírody a krajiny. Ministerstvo má rovněž obcím, které podaly žalobu, zaplatil náklady řízení ve výši zhruba 56 000 korun.

NP Šumava má schválený plán péče na 3 roky

red. 

Foto: archiv Správy NP a CHKO Šumava (Pavel Hubený)
Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Dobrá věc se podařila

Dobrá věc se podařila

Zobrazení: 4051

Filip je mladý lesník a myslivec, student lesnické fakulty, který při práci v lese utrpěl těsně před...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 3231

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Zobrazení: 3033

Video a anketa uvnitř. „Nerozumím převládajícímu paradigmatu středoevropského lesnictví a ochrany přírody, které zdůrazňuje, že lokální...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2955

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Slovenská firma chce po Lesích ČR 220 mil. za nedodané dřevo, podnik to odmítá

Slovenská firma chce po Lesích ČR 220 mil. za nedodané dřevo, podnik to odmítá

Zobrazení: 2651

Okresní soud v Hradci Králové dnes začal projednávat žalobu slovenské společnosti Drevoindustria Smolenice na státní podnik...

Letošní Cena Ing. Jiřího Nováka byla udělena Pavlu Bednářovi za výzkum modřínu

Letošní Cena Ing. Jiřího Nováka byla udělena Pavlu Bednářovi za výzkum modřínu

Zobrazení: 2401

Projekt „Možnosti využití modřínu opadavého v českých lesích pod dopadem klimatické změny“ realizovaný v rámci Výzkumného...

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě