Přihlásit

NP Šumava se kvůli ceně dřeva dostal do finančních potíží

Šumavský národní park se kvůli poklesu ceny dřeva dostal do finančních potíží. Park potřebuje peníze na mzdy pro své zaměstnance. Zřizovatel parku, ministerstvo životního prostředí (MŽP) parku poskytne mimořádný příspěvek 30 až 40 milionů korun, řekla Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení MŽP.

Doporučený NP Šumava se kvůli ceně dřeva dostal do finančních potíží

NP Šumava je v hospodaření z největší části závislý na výnosu z prodeje dřeva. Jeho cena však v následku kůrovcové kalamity klesla až o 50 procent. 

Podle Pospíšilové ministerstvo poskytuje příspěvkovým organizacím částku na pokrytí rozdílu mezi náklady a výnosy. "Letos jsme Správě (šumavského parku) vyplatili 169 milionů korun, do konce roku jí dle odhadů poskytneme ještě extra příspěvek cca 30 až 40 milionů korun," uvedla Pospíšilová.

S ohledem na nastalou situaci park nemá zajištěný rozpočet na příští rok. Chybí mu na provoz částka v řádu desítek milionů korun. Pospíšilová uvedla, že MŽP v posledních letech poskytovala ročně příspěvek NP Šumava ve výši 110 až 170 milionů korun.

Čtěte také: Riziko šíření kůrovcové kalamity narůstá i ve vyšších nadmořských výškách

NP Šumava ke konci roku 2018 zaměstnával 287 lidí. Loni na mzdy vynaložil 103 milionů korun. Průměrný plat zaměstnance v parku činil 30.110 korun. Všechny údaje vyplývají z výroční zprávy zveřejněné na webu organizace. Z těžby dřeva park loni získal 313 milionů korun, když v průměru prodal metr krychlový za 1219 Kč.

Národní park na letošek plánoval těžbu 140 000 krychlových metrů dřeva. Loni pokácel 250.000 krychlových metrů dřeva, víc než v předchozích letech.

Podle ČTK, red.

Naposledy změněno: čtvrtek, 07 listopad 2019 14:50

(0 hlasů)

Komentáře   

0 # cvonza 2019-11-13 14:53
Už se hlásí KRNAP o dotaci , vše budeme dotovat z našich daní a ty se zvednou , podívejte elektřina a ČEZ vše postavené z našich daní a zisk stoupá a elektřina zdražuje.
+5 # cvonza 2019-11-12 19:27
To je hnus , dotovat z NAŠICH daní neschopnost barbarů a likvidátorů lesa , ale i nezadržení vody na holinách . MŽP rozhazuje naše peníze pro neschopné .
-6 # Vladimír Pelíšek 2019-11-12 19:46
A jak dlouho tam ty holiny budou? A za jak dlouho tam zase vzniknou, když tam pustíte naše lesní odborníky, které nám závidí celý svět, aby tam opět prokázali svou odbornost vysázením další generace smrčků do řad?
Jihočeští krajští dinosauři se zaklínají "zeleným lesem", ale co to je ten zelený les? Něco, co tam bude růst hned teď, hlavně, aby to bylo zelené, bez ohledu na to, že to za x desetiletí znovu sežere kůrovec?
Když se tam nechají souše, odrůstat zmlazení, případně bude dosazovat, tak tam ten zelený les nevyroste?
Kde se udrží víc vody potřebné pro další generaci lesa? Na holé pláni, z níž se odvezou všechny dřevní zbytky, nebo na poli souší časem popadaných na sebe, nasávajících vodu jako houba?
A co živiny? Kolik jich zbude na pláni, z níž se už tři obmýtí veškerá hmota kromě pár větví někam odváží? Vezme si je nový les z matečné horniny? Z kyselé, jalové, traktorem uježděné?
Jakkoliv má nezasahování na obrovských plochách umrlých smrkoplantáží, které se během chvíle staly součástí parku a tudíž semeništěm kůrovce, i své stinné stránky, pořád je to lepší varianta, než cyklická holosečná obnova měsíční krajiny.
Nebo mají kujóni z JČ kraje používající jako mantru slůvka "zelený les", snad i nějaký jiný recept?
+19 # bergfreund 2019-11-08 11:17
Lesu zdar..proč se tak stalo..to není cenou dřeva..tj čerpáním financí pro vědce a jejich "pavýzkumy" kdy bude dotace ukončena a proplacena po dotačním termínu....a tím se pak park zaštituje a MŽP při různých represivních opatřeních...takže zase to zaplatí danový poplatník....je to děs...Parku zmar
+19 # Starý 2019-11-08 12:06
Park a šíření kůrovců z něj si daňový poplatník přes Mžp platí a dotuje pořádně již celou řadu let, nejenom letos a vadí to někomu???
Také chci ze svého lesa udělat park a ať mi Mžp garantuje zisk, náklady a práci. Vše budu řádně hájit, zakazovat vstupy a hlídat...nemám s tím problém, zejména jde o mé ohodnocení..a výplatu.

Proč někdo může a jiný ani náhodou....?

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

KRNAPu kvůli pádu cen dříví chybějí desítky milion korun v rozpočtu

KRNAPu kvůli pádu cen dříví chybějí desítky milion korun v rozpočtu

Lesnictví

Krkonošskému národnímu parku (KRNAP) letos kvůli propadu cen dřeva chybějí v rozpočtu desítky milionů korun. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) jako zřizovatel parku proto KRNAP zvýší...

NP Šumava se kvůli ceně dřeva dostal do finančních potíží

NP Šumava se kvůli ceně dřeva dostal do finančních potíží

Lesnictví

Šumavský národní park se kvůli poklesu ceny dřeva dostal do finančních potíží. Park potřebuje peníze na mzdy pro své zaměstnance. Zřizovatel parku, ministerstvo životního prostředí...

Letecké záběry lesních porostů v roce 2019

Letecké záběry lesních porostů v roce 2019

Lesnictví

V průběhu roku 2019 Lesnická práce a PEFC ČR realizovaly tři lety nad vybranými oblastmi České republiky s cílem objektivně přiblížit lesnické veřejnosti zdravotní stav...

Senát schválil novelu lesního zákona

Senát schválil novelu lesního zákona

Lesnictví

Aktualizováno 2. 11. 2019 K rychlejšímu a snazšímu boji s kůrovcovou kalamitou má pomoci novela lesního zákona, kterou 31. 10. schválil Senát. Zavede mimo jiné...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby