Přihlásit

Lesy ČR zahájily hodnocení tendru 2020+, účastní se ho 32 firem

Aktualizováno 1. 11. 2019 Do sedmimiliardového tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesnické práce, těžbu a prodej dřeva 2020+ v letech 2020 až 2024 podalo nabídky 32 firem. Loni se do tendrů 2019+ přihlásilo 26 firem. V tendru 2020+ jde o těžbu 8,56 milionu metrů krychlových dříví, práce za 6,99 miliardy korun a roční zalesnění 2879 hektarů. Nejvíce nejlepších nabídek podaly firmy ze skupiny PETRA. Následovat bude posouzení a hodnocení nabídek.

Doporučený Lesy ČR zahájily hodnocení tendru 2020+, účastní se ho 32 firem

"Při koncipování dílčích zakázek jsme cíleně volili nejvhodnější model hospodaření pro konkrétní území. Budeme kombinovat vlastní i dodavatelské výrobní kapacity a pružně tak reagovat na aktuální situaci v dané lokalitě," uvedl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

Firmy v tendru 2020+ podaly celkem 213 nabídek, takže na každou z 54 jednotek připadá v průměru 3,94 nabídky. Zájem firem o práci pro Lesy ČR je tak vyšší než v minulých letech. Loni v tendru 2019+ činil průměr nabídek na jednotku 2,74 a v tendru 2018+ to bylo 3,77 nabídky.

Nejvíce zájemců podalo nabídky na takzvané kalamitní jednotky, které pokrývají území nejvíce zasažené kůrovcovou kalamitou. Kalamitních jednotek je 23 a účastníků v tendru je 25. Lesnické firmy budou na těchto jednotkách provádět těžbu a pěstební práce. Vytěžené dřevo předané na takzvaném odvozním místě si budou prodávat samy Lesy ČR.

Na devíti takzvaných postkalamitních jednotkách, kde již kalamita kůrovce byla, firmy budou dělat pouze pěstební práce. Účastníků v soutěži je 11. Případnou těžbu a prodej dřeva si na těchto jednotkách zajistí samy Lesy ČR například prostřednictvím aukcí nebo dynamického nákupního systému.

Takzvaná klasická komplexní zakázka, kdy firmy dělají těžbu, pěstební práce i dřevo prodávají, se týká 22 jednotek a alespoň jednu nabídku podalo 20 firem. Zájemce mohl v každém typu tendru podat nabídku na libovolný počet jednotek.

Nejvíce nejvýhodnějších nabídek podaly společnosti ze skupiny PETRA z Hodonína. Firmy PETRA, T.E.P.Z a T.E.P. Holz v tendru podaly nejlepší cenovou nabídku na deseti z 54 soutěžených jednotek, a mají tak šanci získat až deset kontraktů. 

Za skupinou PETRA se v tendru 2020+ s možným ziskem až pěti jednotek umístily Kloboucká lesní a firma UNILES. Po čtyřech cenově nejlepších podaných nabídkách mají společnosti RM FOREST lesní společnost, Stora Enso Wood Products Ždírec a firma LESCUS Cetkovice, která podala nejlepší nabídku na 4 z 9 pěstebních jednotek. Po třech jednotkách by mohly získat firmy LST, Jihozápadní dřevařská a Lesní společnost Ledeč nad Sázavou.

Aktuální přehled nejvýhodnějších nabídek na provádění lesnických činností a prodej dřeva tendru 2020+ (stav k 30. 10. 2019 před posuzováním a hodnocením nabídek podnikem Lesy ČR)

Zavedení kalamitních jednotek, u nichž si prodej dřeva převezmou Lesy ČR, by podle státního podniku mělo zrychlit těžbu kůrovcem napadeného dříví. Pokud se dřevem při komplexní zakázce obchodují těžařské firmy, nemají podle Lesů ČR při odbytových problémech motivaci k rychlé těžbě dřeva. Vytěžené dřevo z kalamitních jednotek budou Lesy ČR prioritně prodávat na elektronických aukcích.

Významnou novinkou tendru 2020+ je to, že do smluv bude zakotveno, že po dvou letech bude mít každá ze stran možnost smlouvu bez sankcí vypovědět, přičemž výpovědní lhůta bude půlroční.

Tendr je rozdělen na 54 zakázek a podnik je rozčlenil do tří typů podle toho, jak je dané území zasaženo kůrovcovou kalamitou. Uzávěrka pro elektronické podání nabídek byla dnes dopoledne. Dnešním otevřením nabídek začalo jejich vyhodnocování. Vítězné firmy by pro Lesy ČR měly začít pracovat od začátku ledna příštího roku.

Loni v tendru 2019+ bylo všech 47 jednotek soutěženo jako komplexní zakázka. Nejúspěšnější firmou byla loni Jihozápadní dřevařská ze Sušice na Klatovsku, která získala 12 kontraktů. Za ní byly podle počtu smluv těžařská skupina Petra z Ratíškovic u Hodonína, Lesostavby Frýdek-Místek, firma Stora Enso Wood Products Ždírec a firma Uniles z holdingu Agrofert. Ze 47 jednotek tendru 2019+ bylo nakonec podepsáno 40. U sedmi jednotek byl tendr z různých důvodů zrušen a podnik na území soutěže vypsal znovu. O 40 jednotek se podělilo 15 firem.

Tendr 2020+ zapadá do pětiletého systému soutěží, v němž se každý rok takzvaným senátním způsobem rozhoduje o hospodaření na zhruba pětině území. V tendrech nejsou zahrnuta území spravovaná lesními závody LČR.

Podle ČTK, red.

 

Naposledy změněno: pátek, 01 listopad 2019 08:58

(0 hlasů)

Komentáře   

+20 # BIRKE 2019-11-01 15:44
ANO 2011 , ano je to klasicky České . Zkoušet zvednout na nohy nebožtíka , je pokus vlády najít nový způsob jak zachránit lesy u nás .
Čapek našel význam slova robot pro celý svět . České vlády po roce 1992 kovaly pro celou Evropu smysl slova TUNEL .
Teď když jsou skoro všichni vlastníci lesů na kolenou , tak Vláda chce oživit mumii . Vláda lže , tvrdí kalamita kůrovcová je stejná jako v Německu , není u nás je desetkráte horší .
Mafie dostala možnost za posledních 20 let mastit kapsu krást vydělávat .
Teď když se dřevo prodává za nic tak Stát začne prodávat ve své režii .Prodávat měl od začátku sám a nedošlo by ke katastrofě co je.
+14 # schutzmeister@iex.cz 2019-11-02 12:07
Ten "obchod" bude stejně jen kouřová clona.
Dle Lčr telefoního seznamu sestává "Obchodní odbor" s ředitele, šéfa odboru, dvou menažerů obchodu a jedné analytičky obchodu.
Obchodníka pro Polsko, Rumunsko, východní Asii, Indii, blízký východ či severní Afriku tam nehledejte. Ani přímý kontakt na obchodní úsek vlákninové dříví či štěpky. Po roce budování obchodu je to jistě úspěch.
Ale třeba fungují v utajení.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

ČHMÚ zpřístupnilo mapu sumy efektivních teplot ve vztahu k rojení kůrovců

ČHMÚ zpřístupnilo mapu sumy efektivních teplot ve vztahu k rojení kůrovců

Lesnictví

Teploty mají významný na rychlost vývoje kůrovců. Čím vyšší jsou průměrné teploty, tím je vývoj kůrovců rychlejší. Proto vznikla nová mapová informace zveřejňující sumu efektivních...

ČSÚ: Nahodilá těžba v roce 2019 představovala 95 % těžby celkové

ČSÚ: Nahodilá těžba v roce 2019 představovala 95 % těžby celkové

Lesnictví

Těžba dřeva vloni dosáhla 32,6 mil. m3 dřeva bez kůry, což představuje doposud rekordní objem vytěženého dříví. Došlo také k výraznému nárůstu plochy umělého zalesňování...

SLŠ: Průběh jarního počasí zásadně ovlivnil stav kultur v lesích

SLŠ: Průběh jarního počasí zásadně ovlivnil stav kultur v lesích

Lesnictví

Nízká půdní vlhkost po suché zimě, velké rozdíly v denních a nočních teplotách v první půlce dubna a výrazný deficit srážek v průběhu celého dubna...

LČR za rok dokončily 70 staveb v rámci programu „Vracíme vodu lesu“

LČR za rok dokončily 70 staveb v rámci programu „Vracíme vodu lesu“

Lesnictví

Desítky nádrží, tůní a mokřadů, přírodní koryta potoků – Lesy České republiky vrací lesům a krajině vodu. V rámci největšího programu v historii státního podniku...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby