Přihlásit

KRNAPu kvůli pádu cen dříví chybějí desítky milion korun v rozpočtu

Krkonošskému národnímu parku (KRNAP) letos kvůli propadu cen dřeva chybějí v rozpočtu desítky milionů korun. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) jako zřizovatel parku proto KRNAP zvýší příspěvek na provoz na 200 až 210 milionů korun z loňských 121 milionů korun.

Doporučený KRNAPu kvůli pádu cen dříví chybějí desítky milion korun v rozpočtu

Vyplynulo to z vyjádření ministerstva a správy parku. Kvůli pádu cen dřeva, který je vyvolaný mimořádně velkými kůrovcovými těžbami v celé ČR, chybějí peníze i Národnímu parku Šumava.

Ministerstvo životního prostředí podle mluvčí Petry Roubíčkové financování KRNAPu zajistí a posílí tak, aby nebyl jeho běžný provoz včetně služeb návštěvníkům nijak omezen. "Potřebné finanční prostředky uvolníme z našeho rozpočtu. Národní parky jsou naše výkladní skříně ochrany přírody, takže se o ně samozřejmě postaráme," uvedla mluvčí.

Letos ministerstvo podle ní očekává poskytnutí příspěvku KRNAPu na provoz ve výši 200 až 210 milionů korun. Pro příští rok zřizovatel nevylučuje další zvýšení dotace. "Dle předběžných odhadů by se celkový příspěvek KRNAPu příští rok mohl pohybovat v rozmezí 200 až 250 milionů korun," sdělila mluvčí.

Ceny surového dřeva se podle Jana Příhody z think tanku Czech forest za poslední tři roky propadly zhruba o 50 procent. Data KRNAPu tomu odpovídají. Zatímco v roce 2017 KRNAP prodal metr krychlový dřeva v průměru za 1513 korun, letos odhaduje zpeněžení na úrovni 700 korun.

Po započítání nákladů na těžbu KRNAP očekává, že se letos jeho dřevařské hospodaření dostane z minulých zisků v desítkách milionů korun do ztráty. "Situace na trhu se dřevem je složitá. Celý rok jednáme průběžně s naším zřizovatelem, vyhodnocujeme stav financí a hledáme řešení," řekl mluvčí KRNAP Radek Drahný. Dodal, že nikdo asi neví, jak bude vypadat trh se dřevem v roce 2020.

Čtěte také: NP Šumava se kvůli ceně dřeva dostal do finančních potíží

Kůrovcová kalamita zasáhla i krkonošské lesy. KRNAP očekává, že z celkové předpokládané těžby 80.600 metrů krychlových připadne na kůrovcové dřevo téměř 42.000 metrů krychlových. Loni objem kůrovcového dřeva činil 33 500 metrů krychlových a předloni pouhých 5300 metrů krychlových. Na situaci Správa KRNAP reagovala zastavením téměř všech úmyslných těžeb.

Nejhorší situace s kůrovcem je ve východních oblastech hor. Situaci ztěžuje i kalamita ze zimy, kdy sníh masivně lámal vrcholky stromů. K nejpostiženějším oblastem patří jižní svahy Černé hory, Špičák nad Temným dolem, Dlouhý hřeben nebo Červená hora. KRNAP se i s ochranným pásmem rozkládá na 55.000 hektarech. Rozloha dnešních lesních porostů na české straně Krkonoš je zhruba 37.000 hektarů.

Propad cen dřeva se nevyhnul ani hospodaření Národního parku Šumava. "Letos jsme Správě (šumavského parku) vyplatili 169 milionů korun, do konce roku jí dle odhadů poskytneme ještě extra příspěvek cca 30 až 40 milionů korun," uvedlo minulý týden ministerstvo.

Hospodaření Krkonošského národního parku:

  2017 2018 2019 - odhad
Těžba dřeva v m3 100 340 92 940 80 574
z toho kůrovcová těžba v m3 5275 33 480 41 649
Zisk/ztráta z 1 m3 dřeva v Kč + 720 + 372 - 400
Příspěvek MŽP v mil. Kč 112 121 200 až 210

Zdroj: KRNAP, Ministerstvo životního prostředí ČR

Podle ČTK, red.

Naposledy změněno: středa, 13 listopad 2019 11:07

(0 hlasů)

Komentáře   

+5 # cvonza 2019-11-18 09:50
Toto mohou zaplatit naši miliardáři , peníze maji ze zdrojů tohoto státu ( nerostné boh , lidé , emisní povolenky atd) .Kdy se navrátíme k odkazu TGM do 250 Ha ( les a pole).
+8 # cvonza 2019-11-13 14:49
Vše měli soudruzi dobře zařízené a nejak to nejde a nepujde .Celá ČR jede na náhodu , na zisk a obrat na daních, nejchudších co nejvíce .ZASE dotovat VŠECHNO budeme dotovat Šumavu Krkonoše ,všechny CHKO a NP kde na to vzít BUDOU vyšší daně.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Veletrh WOODTEC se letos konat nebude

Veletrh WOODTEC se letos konat nebude

Komerční zpráva

Šestnáctý ročník veletrhu WOODTEC, který se měl uskutečnit od 21. do 23. října 2020 na brněnském výstavišti, se v letošním roce konat nebude. Na zrušení...

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Lesnictví

O agrolesnictví v našich podmínkách, hlavních benefitech, ale i rizicích, reálných možnostech zavádění agrolesnických systémů na lesní půdě či ekonomice tohoto způsobu hospodaření si redaktorka...

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) upravilo tzv. červenou zónu, pro kterou platí mimořádná opatření k řešení kalamitní situace v lesích. Jde o území, které je kůrovcem zasaženo...

Kůrovcová kalamita a české lesy byly tématem Otázek Václava Moravce

Kůrovcová kalamita a české lesy byly tématem Otázek Václava Moravce

Lesnictví

Je příliš pomalá proměna smrkových monokultur hlavním důvodem, proč stále bojujeme s kůrovcem? Hlavními hosty diskusního pořadu České televize Otázky Václava Moravce na toto téma...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby