logo Silvarium tisk

Jakub VÁCHA, moderátor
Vysoká zvěř i přemnožení divočáci ničí novou výsadbu po kůrovci. Při hledání potravy okusují mladé stromky nebo napadají sazenice. Lesům České republiky se škody za poslední 3 roky zvýšily ze 6 000 000 dvojnásobně. Třeba v revíru Mladeč v litovelském Pomoraví se snaží na zvěř vyzrát oplocenkami, a funguje to.

Monika TIHLÁŘOVÁ, redaktorka
Stanislav Žbánek denně objíždí svůj revír autem.

Stanislav ŽBÁNEK, revírník, Lesní správa Šternberk
Máme tady zhruba nějakých 100-120 oplocenek a je to roztažené po tom revíru, po tady té části 600 ha a nedá se to při té jiné práci, co je, tak se to nedá stihnout.

Monika TIHLÁŘOVÁ, redaktorka
I z cesty dobře vidí každou díru.

Stanislav ŽBÁNEK, revírník, Lesní správa Šternberk
Tady to zvěř protlačila, už ta oplocenka je starší, tak je to tady shnilé, ale něco se tam cpalo, proto to takhle vyrazilo.

Monika TIHLÁŘOVÁ, redaktorka
Mezerou nejspíš prošla srna, tříleté jedle jsou značně poškozené.

Stanislav ŽBÁNEK, revírník, Lesní správa Šternberk
Tak ten stromek je okousaný, ten hlavní prýt, i ty boční, takže v podstatě zničený, tady má ještě ten kmínek taky okousaný.

Monika TIHLÁŘOVÁ, redaktorka
Přesto díky plotům je takových okousaných stromků málo. Dřevěné i drátěné zábrany jsou všude kolem. Třeba tuto novou oplocenku vybudovali lesníci v tomto revíru loni na podzim, každý rok v této oblasti postaví přibližně 4 km oplocení. Jenže přemnožená zvěř má hlad, ještě před pěti lety tady žilo 2000 kusů vysoké. Jejich počet myslivci snížili na 500. I to je ale podle revírníka příliš vysoké číslo. Kolik jich zasadíte dneska?

pracovník
Pět set.

Monika TIHLÁŘOVÁ, redaktorka
Asi 50 000 nových stromků za rok, duby, javory a lípy. Stanislav Žbánek věří, že jeho les bude zase vypadat tak jako dříve, i když smrky už v něm neuvidí, ty, které nezlikvidoval kůrovec láme vítr a nové už tady sázet nebudou. Monika Tihlářová, Česká televize, Litovelsko.

ČT 1

Komentáře  

+12 # Starý 2022-02-17 06:40
Nebudou sázet nové smrky.....a co myslet na budoucí generace???
Opět klasické podání jak věci řešit v krátkém čase od dnešní politické a vládnoucí garnitury, kdy myslíme pouze na to kýžené "volební období".

Je mi líto budoucích generací.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě