V porostech spravovaných státním podnikem Lesy České republiky poškodila březnová vichřice Eberhard asi milion metrů krychlových dřeva. Největší škody jsou v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. Ztrátu na zpeněžení dřeva podnik odhaduje na půl miliardy korun. Informovala o tom tisková mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
„Nyní uvolňujeme lesní cesty a mapujeme rozsah škod. Předpokládám, že těžba potrvá do června, ale bude samozřejmě záležet na podmínkách v konkrétních oblastech," uvedl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.
Nejvíce vítr poškodil státní lesy v Moravskoslezském kraji, asi 270 tisíc metrů krychlových, v Olomouckém kraji téměř 157 tisíc metrů krychlových a v Jihočeském kraji bezmála 138 tisíc metrů krychlových dříví. Většinou se zlomily nebo nalomily jednotlivé kmeny. Se zpracováním dříví se začalo okamžité. „Až upřesníme rozsah kalamity, rozhodneme i o případných žádostech o vyhlášení zákazu vstupu do lesů," dodal Vojáček. V šumavském národním parku pak silný vítr, který především v neděli 10. března zasáhl Jihočeský kraj, způsobil škodu na přibližně 25 tisících metrů krychlových stromů. Nejvíce zasáhl oblast kolem Českých Žlebů a Stožce na Prachaúcku. V těchto lokalitách poničil přibližně dvacet tisíc metrů krychlových stromů. Podle mluvčího Národního parku Šumava Jana Dvořáka kromě Stožce a Českých Žlebů vítr poničil stromy ve výrazně menší míře ještě v okolí Srní a Prášil na Klatovsku. V součtu šlo přibližně o pět tisíc metrů krychlových stromů. Dvořák uvedl, že ve větší míře to byly vývraty, ne polomy. Znamená to, že vítr vylomil stromy i s kořeny. Způsobil to fakt, že je půda při tání sněhu rozmočená, a proto kořeny nejsou tak pevně uchycené. „Nabádáme turisty a lyžaře, aby i v těchto dnech zůstali opatrní při pohybu v lese. Není vyloučeno, že některé vyvrácené stromy sice zůstaly stát, ale mohou ještě padat," uvedl Dvořák. Podle něj se březnový vítr nedá srovnat s kalamitami, které Šumavu zasáhly v předchozích dvou letech.