Z lesů mizí stromy, jiný krade rovnou nařezané špalky. Zima se totiž blíží.
Načerno pokácené stromy, ukradené špalky. Policie na Ústeckoorlicku i Svitavsku eviduje řadu krádeží dřeva. „Prodám palivové dřevo, smrk a borovice, asi dvanáct kubíků. Vyschlé a mokré špalky, vyschlé jsou větších rozměrů, mokré menší. Cena 800 korun," prodává dřevo na topení Lenka z Moravskotřebovska. Podobných inzerátů na prodej dřeva s blížící se zimou přibývá a stejně tak zlodějů, kteří míří do lesa.
NEPOVOLENÁ TĚŽBA
Důvod je jasný. Ceny plynu stoupají, a tak se lidé vracejí k topení dřevem. „Plynem jen přitápíme a ohříváme vodu. Jinak využíváme krb, kde topíme dřevem. To chystáme během léta, jezdím do lesa, kde mám od majitele nachystané pokácené stromy. Nařežeme, doma naštípeme a máme topení," říká Josef Dvořák z vesnice u České Třebové.
Někdo si ale s kupováním dřeva hlavu neláme a prostě zajede do lesa. Potvrzují to policisté i lesníci.
Případy krádeží dřeva a stromů se množí. „V letošním roce bylo na lesních správách v Chocni, Lanškrouně a Svitavách nahlášeno celkem třicet případů krádeží dříví. Jednalo se celkem o 76 kubíků dříví. Ve všech nahlášených případech se jednalo o krádeže stromů, nikoli dřeva. Šlo tedy o nepovolené těžby," sdělila Eva Jouklová, mluvčí Lesů České republiky.
Lidé zkrátka zajedou do lesa, skácí stromy a nařežou si špalky. Škodu za více než sedm tisíc korun způsobil zloděj, který koncem října v lese u Horní Dobrouče vytěžil a odvezl pět vzrostlých stromů. „Deset stromů skácel neznámý pachatel v lese u Výprachtic. Tady škoda činí téměř pět tisíc korun. Pět stromů pokácel někdo i v lese u Albrechtic, další vykácené stromy nahlásili majitelé lesů z Českotřebovska, Bystřece nebo Tatenic," uvedla tisková mluvčí policie v Ústí nad Orlicí Lenka Vilímková. Její kolegové ze svitavského okresu zaznamenali v poslední době pouze jeden případ krádeže dřeva z lesa, a to na Moravskotřebovsku.
Přímo dříví na topení se ztratilo na začátku října.
„Poškozený si svoje dřevo poznal, když jej pachatel řezal a ukládal do dřevníku. Pátráme i po pachateli, který odcizil dřevo za 4500 korun v Dolní Dobrouči," dodala Vilímková. Upozorňuje, že krádež dřeva do pěti tisíc korun se považuje za přestupek a hrozí pokuta až do výše 50 tisíc korun. Za vyšší škodu může pachatel dostat až dvouletý trest. „Trestný čin poškození lesa se trestá odnětím svobody až na dva roky," podotýká mluvčí.
ZAMYKAJÍ ZÁVORY
Lesníci se proti zlodějům brání. Často se ale pachatele ani nepodaří odhalit. „K ochraně dříví využíváme fotopasti. Pokud jsou lesní cesty opatřeny závorami, zamykáme je," říká Eva Jouklová. Policie radí lesníkům, aby vytěžené dřevo nenechávali dlouho v lese. „Doporučujeme po těžbě okamžitě klády odvézt a uskladnit na zabezpečeném místě," uzavírá Vilímková.