logo Silvarium tisk

KDO MŮŽE ZA KATASTROFU A JAK VELKÝ DÍL ODPOVĚDNOSTI NESE ANDREJ BABIŠ

Policie prověřuje zakázky na těžbu dřeva ve státních lesích a případ může být pro premiéra Andreje Babiše stejně fatální jako Čapí hnízdo. Kauza soukromého sídla u Olbramovic ukazuje portrét podnikatele, který se v boji o státní dotace nezastaví před ničím. Historie Lesů České republiky zase předvádí politika, který prosperitě svých podniků obětuje veřejný zájem.
Z úniků a svědectví zaměstnanců Lesů ČR je zřejmé, že policie pod vedením pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové hledá toho, kdo způsobil, že státní podnik přišel o dvě a půl miliardy korun. Lesy ČR o peníze přišly tím, že soukromým firmám, které spravují jejich majetek, nabídly koncem září 2017 tzv. generální pardon, tedy ukončení platných pětiletých smluv. Firmy skutečně zrušily 70 smluv a v nových soutěžích získaly o dvě a půl miliardy výhodnější zakázku, přitom ve třiceti případech se smluvní podmínky vylepšily stejné firmě. Není divu, že policie vyslechla tehdejšího generálního ředitele Daniela Szóráda. „Tak zvaný generální pardon byl rozhodnutím bývalého vedení," potvrzuje mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Exředitel Szórád se může bránit. Výpověď smluv nabídl na tiskové konferenci s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou jenom dva dny poté, co vláda ministrovi uložila, ať s příchodem kůrovcové kalamity zasáhne. Přesná formulace vládních požadavků je důležitá pro probíhající trestní řízení. Vláda doslova chtěla „realizovat ve vztahu ke státnímu podniku Lesy České republiky opatření k objektivizaci ekonomických parametrů aktuálně platných Smluv o provádění komplexních lesnických činností a o prodeji dříví". Mělo to být možné jen novou veřejnou soutěží. Tím se může trestní odpovědnost přenést i na členy Sobotkovy vlády, ovšem nikdo si tím není úplný jistý. Ke generálnímu pardonu „se přistoupilo i v návaznosti na usnesení vlády", uvedla pouze mluvčí Jouklová. Hodnotit, jestli je viníkem bývalý generální ředitel, nebo bývalí ministři, je povolána justice.

PETR HOLUB

Celý článek najdete v Týdeníku Echo.

Komentáře  

+11 # Starý 2019-05-24 07:02
Zločinů je daleko více.
Trávil jsem teď hodně času v lese.
A světe div se v těch deštích protékaly lesy potoky hnědé vody!! A jaké.
Tak jsem hledal příčinu, vždyť déšť byl relativně mírný, vše vhodné pro vsakování...
Ano, v lesích v pořádku, ale na okraji pole... jiný svět.
Pole zaseté, ale asi se vsáklo jen do prvních cca 20 cm, která se oře a pak pod tím musí být od těžkých strojů vysloveně betón, který nic nepustí.
No a vše teče do lesů ..potoky krásně vyhnojené půdy a vody. Stromy dostávají další pecku a kůrovec se na ně jen směje :-)

"Tak rychle pánové , dávejte zemědělcům další dotaci - uplavala jim hnojiva a chemie. Potřebují další injekci a věřím, že ji do měsíce mají"

Určitě nebudou čekat roky, jak my malí vlastníci lesů ..
My můžeme čekat tak dlouho, než nebude žádný les a nebo až se zapomene.

Toť taktika tohoto státu a jeho pověřených zástupců.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě