logo Silvarium tisk

Karel Klostermann v románu V ráji šumavském ukázal, že lýkožrout smrkový neboli kůrovec přináší někomu strast a někomu slast. Když postihla v šedesátých letech předminulého století Šumavu kůrovcová kalamita, kácení dopomohlo mnohým k náhlému zbohatnutí. I proto se kůrovci říkalo, věřte nevěřte, zlatý brouček. Navzdory nářkům není vyloučeno, že brouka vezmeme časem na milost i my.

Smrky, na něž jsme tak zvyklí, jsou stromy ze severu. Ze zemí, kde je větší vlhko a větší zima, takže kůrovec žije se smrčinami v jakési rovnováze. V našich podmínkách však stačí málo ke kalamitě. To vše se může změnit. Plošné kácení smrkových monokultur spolu s relativně osvícenou politikou ministerstva zemědělství snad povede k tomu, že se k nám vrátí původní dřeviny: dub, buk, lípa či olše. Zlatý brouček.

A pro ty z vás, pro něž je Klostermann moc daleko ve stylu i v čase, máme další dobrou zprávu. Fascinující knihy o lese vycházejí i dnes. Třeba Tajný život stromů od Petera Wohllebena.

PETR KAMBERSKÝ

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě