Zemědělství a životní prostředí pod jednu střechu
Ministerstva zemědělství a životního prostředí by měla k 1. lednu 2026 zaniknout a spojit svou činnost, úkoly, kompetence i odpovědnost pod střechu nového orgánu -ministerstva pro udržitelný rozvoj. Příslušnou předlohu vypracovali a do Sněmovny předložili poslanci STAN.
Základním cílem návrhu je opětovně spojit kompetence ministerstva životního prostředí a ministerstva zemědělství pod jedno vedení se společnou odpovědností jak za ochranu životního prostředí, tak i za státní správu na úseku hospodaření v zemědělství.
„Nezbytnost navrhované právní úpravy v jejím celku je spojena se zvýšenými nároky na realizaci kompenzací klimatické změny. Při výkonu hospodaření především s půdou a vodou se stále více ukazuje nutnost spojit výkon státní správy ochrany a hospodaření s těmito přírodními zdroji v jeden orgán výkonu státní správy, tak aby ochrana a hospodaření nebyly v konfliktu, ale nedílnou odpovědností,“ odůvodňují Starostové svůj návrh.
„Pojďme o tom diskutovat, ale v této fázi si myslím, že KSČM nyní nemůže pod nějakým tlakem přistoupit k podpoře řešení této problematiky. Není to na rychlé vyřešení, je to na dlouhou pečlivou debatu a doladění i zdánlivě nepodstatných maličkostí,“ řekl k tomu našemu listu stínový ministr zemědělství za KSČM, místopředseda sněmovního zemědělského výboru Pavel Kováčik. Nevidí šanci, že by se vbrzku podařilo případně tento nově navrhovaný systém vyladit tak, aby skutečně fungoval nestranně pro to, co je proti sobě – i když uměle - nyní postavené, tedy ochrana životního prostředí a ochrana potravin.
Celý článek naleznete v deníku.
Zemědělství a životní prostředí pod jednu střechu (Haló noviny)
Monitoring médií
- úterý 30. červen 2026
- Cenový vývoj kulatiny a řeziva (drevmag.com)
- Od lesáků pro lesáky. VLS staví domy pro své zaměstnance (vls.cz)
- Městské lesy Hradec Králové se stanou modelovým územím pro rekreaci, environmentální vzdělávání a udržitelný turismus (FLD ČZU)
- Lázeňské lesy a parky začaly měřit návštěvnost v lesích. Na pěti místech jsou nově instalované sčítače pěších a cyklistů (mmkv.cz)
- Divoké parkování v Beskydech. Přestupků ubylo, nesmí však začít růst houby (impuls.cz)
- Ve výměře lesů v Česku je Plzeňský kraj na druhém místě (plzenskyrozhled.cz)
- Lesníci z celé Vysočiny zamířili do Nového Města. Debatovali o budoucnosti lesů (zdarsky.denik.cz)
- Na Jindřichohradecku hořely čtyři hektary lesa. V náročném terénu pomáhali i Rakušané (lidovky.cz)
- Hasiči na Tišnovsku bojovali s požárem i vedrem, zveřejnili video (novinky.cz)
- Juan Alberto Molina: Náš výzkum pomůže zvýšit odolnost evropských lesů a jejich schopnost vázat uhlík (prumyslovaekologie.cz)
















