Hradec Králové 17. května (ČTK) - Těžba jednoho z největších ložisek štěrkopísku v ČR u Hradce Králové v lokalitě Marokánka pokračuje čtvrtou etapou. Dvě poslední etapy zajišťuje společnost Městské lesy Hradec Králové, která spravuje lesy v majetku města. Ložisko je pod lesními pozemky, které se táhnou jihovýchodním směrem od Hradce Králové. Roční limit těžby je 200.000 metrů krychlových suroviny. ČTK to řekl ředitel společnosti Milan Zerzán. Štěrkopískové vrstvy se nacházejí na 332 hektarech lesních pozemků, vytěženo je asi 40 hektarů, zásoby jsou odhadované na sto let.
Město má za sebou první ze dvou etap, která se týkala území o rozloze asi 35 hektarů vpravo od silnice Třebechovice pod Orebem - Býšť. Lokalita Marokánka I prochází rekultivací. "Současná etapa probíhá v Marokánce II. Začala odlesňováním před čtyřmi lety a zabírá plochu asi 50 hektarů území vlevo od silnice, které končí u rybníka Šanovec. Při ročním limitu těžby 200.000 kubíků by měla těžba trvat asi 30 let," řekl ČTK Zerzán. Podle něj se ročně vytěží mezi 115.000 až 150.000 metrů krychlových suroviny.
Po dokončení čtvrté etapy (druhé etapy v režii města) jsou v plánu ještě další dvě, které by měly zajistit těžbu na dalších sto let. První dvě etapy od 70. let 20. století do roku 2000 zajišťovalo JZD Třebechovice. Město začalo ložisko využívat v roce 1998 a poté, co o dva roky později zemědělské družstvo skončilo, zvýšilo roční limit těžby na dvojnásobek na současných 200.000 metrů krychlových suroviny. Ložisko štěrkopísku u Hradce Králové, podobně jako například ložiska uhlí, je majetkem státu. Pozemky, na kterých se těží, jsou vedené jako lesní, proto město musí po skončení těžby uvést území do stavu před těžbou.
Surovina se těží pouze nad hladinou spodní vody. Ložisko tak i po skončení těžby není zcela vyčerpané. Další vrstva suroviny o mocnosti 10 až 15 metrů je pod touto hranicí. Důvodem pro zachování spodní části ložiska je také to, že město nechce v oblasti velké vodní plochy, ale zachovat les. "Proto i po skončení těžby je stále ložisko v evidenci státu a nejde o zrušený dobývací prostor," řekl ČTK Zerzán.
Surovina z ložiska je velmi kvalitní, ze dvou třetin se používá na výrobu betonu, zbytek na venkovní stavební práce.
Městské lesy Hradec Králové obhospodařují zhruba 3850 hektarů lesa, podnik nabízí například prodej dříví, štěrkopísku či před Vánocemi prodej ryb a stromků. Roční zisk z prodeje štěrkopísku činí zruba čtyři miliony korun a pokrývá údržbu v rekreačních hradeckých městských lesích. V nich je například 300 kilometrů cest.