logo Silvarium tisk

Roman Šebrle, moderátor:

Chodíte na kolo nebo na běžky do lesa? V blízké budoucnosti možná složitější koníček, než se zdá.

 
Soňa Porupková, moderátorka:

Podle zákonodárců by totiž mohl být zakázaný pohyb v lesích mimo zpevněné cesty. Do boje proti návrhu novely se vydal i ombudsman.

 
Martin Urbaník, redaktor:

Na kole jen po zpevněných nebo vyznačených cestách. Tak by se to podle návrhu líbilo ministerstvu.

 
Anketa:

No, nevím, myslím, že je to špatný, proč? Cyklisti nemají v lese co dělat, pokud tam není jako cyklostezka nebo značená cesta. Omezí to jako civilisty, že jo, ty majitele pozemků, to samozřejmě jako upřednostní.

 
Marek Výborný,ministr zemědělství /KDU-ČSL/:

Cyklista nemůže volně jezdit po lese, protože to samozřejmě v tom okamžiku ničí ten lesní porost, ale může samozřejmě využívat lesní cesty tak, jak to nakonec cyklisté dneska běžně dělají.

 
Martin Urbaník,redaktor:

Nově by ale jako lesní cesta měla být definována pouze cesta zpevněná, stačilo by trochu sejít z cesty, anebo si splést zpevněnou cestu s nezpevněnou. A by vám hrozila pokuta 5 000 Kč. Proti tomu se ohrazuje i ombudsman.

 
Markéta Bočková, mluvčí Kanceláře veřejného ochránce práv:

Běžný člověk těžko vyhodnotí, co je a co není zpevněná komunikace, nehledě na to, že pod sněhem takový lyžař opravdu nepozná, na jakém typu cesty stojí.

Martin Urbaník, redaktor:

Formulace v novele podle ombudsmana prakticky omezuje pohyb v lesích, vhodnější by podle jeho kanceláře byly jiné způsoby ochrany.

 
Markéta Bočková, mluvčí Kanceláře veřejného ochránce práv:

Posloužit by mohlo například zavedení přestupku poškození lesa pohybem na nemotorových vozidlech, jako jsou právě kola nebo lyže.

 
Martin Urbaník, redaktor:

Bod o zpevněných lesních cestách není jediný, který vzbudil rozruch. Novela v tuto chvíli sbírá desítky připomínek v parlamentu.

 
Marek Výborný,ministr zemědělství /KDU-ČSL/:

Připomínkové řízení od toho, abychom dostali zpětnou vazbu a vychytali skutečně ta problematická místa, která v tom zákoně jsou, takže mohu potvrdit, že některé připomínky určitě budeme akceptovat.

 
Martin Urbaník, redaktor:

Všechny výtky k novele zákona by mělo ministerstvo vyhodnotit v následujících měsících. A běžkaři můžou mezitím doufat, že nebudou muset běžky dřít o beton a houbaři sbírat houby u patníků.

 

Martin Urbaník, CNN Prima News

Komentáře  

+16 # Starý 2024-04-12 07:29
HUBAŘ ŠKŮDCE LESA, přiďte se páni podívat do lesů které svižně využívají hubaři!!
Po vánocích z vysázených 1800 jedlí dnes cca 50 a stále ubívají.
ONO I Z TÉ 6-8 METROVÉ A OŘEZANÉ DO 5 METRŮ JE VRŠEK NA VÁNOCE DOBRÝ.
že les tyto rány působené našich spoluobčanů dalších 100 let les nezahojí a druhová diversita hojně dotovaná je v háji-TO NIKOHO NEZAJÍMÁ!!!

PLACENÝ VSTUP DO LESA- ABY SI SPOLUOBČANÉ VÁŽILI CO MAJÍ ZDARMA!!!

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě