Státem nařízené zastavení úmyslných těžeb smrku a borovice by nemělo ohrozit splnění letošního finančního plánu a plánu těžby státního podniku Lesy České republiky (LČR). Novinářům to dnes v Hořicích na Jičínsku při otevření nové budovy hořické lesní správy řekl generální ředitel LČR Daniel Szórád. Zákaz těžby zdravých smrků a borovic vyhlásilo ministerstvo zemědělství kvůli kůrovcovým a větrným kalamitám a z toho plynoucího přebytku dřeva na trhu. Zákaz by měl platit v listopadu a v prosinci.
"Nestojí to tak, že by LČR nesplnily svůj finanční plán v tomto roce, že by nesplnily objem těžby," řekl Szórád. Zákaz úmyslných těžeb smrku a borovic Lesy ČR, kterým patří téměř polovina lesů v zemi, přivítaly. "Může pomoci uvolnit prostor na trhu právě pro to prioritní (kalamitní) dřevo, které nutně těžit musíme," řekl Szórád. Za první pololetí Lesy ČR zvýšily hrubý zisk meziročně o 6,3 procenta na 2,88 miliardy korun, těžba jim vzrostla o 2,4 procenta na 3,93 milionu metru krychlových.
Odbytová situace na trhu se dřevem je nyní podle Szóráda velmi složitá a omezení těžeb by mělo pomoci vyrovnat nabídku s poptávkou a vytvořit větší prostor pro kalamitní dřevo. Přetlak dřeva na trhu v celé střední Evropě způsobil pokles cen dřeva. "Každý zodpovědný vlastník by dřevo v tuto chvíli netěžil, protože jeho cena neodpovídá cenám běžným," uvedl Szórád.
Mohou však podle něj existovat případy vlastníků lesa, kterých se zákaz negativně dotkne. Může jít například o vlastníky, kteří svým dřevem zásobují pouze svou pilu, či nemají možnost přesunout své pracovníky na jiné těžby.
Proti plošnému zákazu těžby se v minulých dnech již vyslovilo Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL). Paušální zákaz těžby podle sdružení kůrovcovou situaci nevyřeší, naopak může ekonomicky poškodit vlastníky lesů v regionech, které nejsou kůrovcovou kalamitou zasaženy. Ohrozit může i zpracovatelské provozy, jejichž technologie jsou založené na zpracování částečného množství čerstvé hmoty.