logo Silvarium tisk

Vysočina – Nastávající turistická sezona na Vysočině prověří takzvané body záchrany, které byly rozmístěny v lesích po celé České republice v říjnu loňského roku. Jde o výrazné žluté tabule s unikátním kódem usnadňujícím lokalizaci v případě nenadálé situace.
„Body záchrany jsou součástí záchranného integrovaného systému a rozmisťovali je pracovníci Lesů České republiky. My jsme místa navrhli a hasiči a zdravotníci je odsouhlasili. Lze je najít například pod Malinskou skálou, na Křivém javoru nebo na parkovišti u Devíti skal. Jsou to místa, kam mohou zajet záchranné vozy," vysvětlil novoměstský lesní správce Josef Pollak.
Záchranné body – nazývané dříve traumatologickými body – jsou v krajině Vysočiny ještě poměrně krátkou dobu. „Zatím s nimi nemáme žádnou zkušenost. Ale věřím, že se nám v budoucnosti osvědčí. Tyto body jsou umístěny tam, kde je nepřehledný terén, a kde se lidé mohou snadno dostat do problémů.
Když nám ale nahlásí kód uvedený na ceduli, budeme schopni je brzy najít," uvedla mluvčí krajského ředitelství hasičů Petra Musilová.
Zkušenosti s body záchrany prozatím nemají ani zdravotníci. „V jiných krajích už se ale osvědčily," podotkl Pavel Sedlák ze Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina.
Hasiči i zdravotníci byli nedílnou součástí programu zamířeného na instalaci bodů záchrany v krajině.
„My jsme vytipovaná místa schvalovali a zároveň s tím jsme se s lesními správami domlouvali i na závorách, které jsou u mnohých přístupových lesních cest. Zanesli jsme je do mapových podkladů a máme je i ve svých vyhledávačích.
Máme k nim klíče a známe i přístupové kódy, které používáme v případě, že na závorách jsou kódové zámky. Tím pádem jsme schopni si je otevřít a rychleji se dostat na místo," vysvětlil Sedlák.
Nadcházející turistická sezona s sebou přináší větší pohyb lidí v regionu. S tím souvisí také vzrůstající počet zranění, a to nejen ve městech, ale i venku v přírodě. „Běžně jezdíme k podvrtnutí, zlomeninám končetin a podobně. Ale nejen ke zraněním, také k nejrůznějším onemocněním, například k srdečnímu selhání. V přírodě je největší problém se ke zraněnému dostat, k tomu využíváme lokalizační pomůcky, jako jsou záchranné body nebo aplikace Záchranka," řekl Sedlák.
Mobilní aplikace Záchranka je určena majitelům chytrých telefonů. Po stisknutí tlačítka je ihned odeslána nouzová zpráva s přesným určením místa, kde se zraněný nachází.
Zároveň dojde k vytočení linky 155. „Aplikace Záchranka funguje už rok a nám se velmi osvědčila.
Máme s ní už bohaté zkušenosti. Zraněného nám lokalizuje s přesností na metry," pochválil aplikaci Pavel Sedlák.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě