Nyní seznamuji čtenáře jednak s možnostmi adaptace borových porostů a jednak s eliminací ekologických, sociálních a ekonomických škod po rozpadu lesních porostů, jejichž ztráta negativně ovlivňuje plnění mimoprodukčních funkcí lesa a finanční soběstačnost vlastníků lesů. Opětovné plnění všech funkcí lesů je spjaté s rychlou a správně vedenou obnovou lesa na kalamitních holinách.
Proto v článku přibližuji i postupy zalesnění holin, které povedou k vypěstování lesa s vysokou ekologickou a statickou stabilitou odolávající v průběhu desetiletí až staletí biotickým (např. hmyzím škůdcům) a abiotickým činitelům (např. bořivým větrům, sněhu, požárům atd.) tak, aby nebyly zmařeny finanční investice do nových lesů a naopak, aby mohly být následnou generací patřičně zhodnoceny. Cílem každého vlastníka lesa by mělo být vypěstovat „les budoucnosti": druhově pestrý, věkově, výškově a prostorově diferencovaný, který bude zároveň plnit všechny funkce lesa.
Aleš Erber
Celý článek najdete zde.
Komentáře
Jinými slovy článek jak psaný na objednávku od Mze či Mžp.
Přesto je zarážející název, proč sedláci? Přeci lesníci, lesáci, majitelé lesů, ne každý kdo pěstuje les je sedlák? A nebo už se vychází ze stavu, že jsme lesáky a pod. úplně odepsali??
Nesouhlasím a vždy budu rád za podporu lesnictví a všeho co s ním souvisí, a klidně si mě tu sežerte. Už mi to nijak nevadí.